Pacjent w wielu przypadkach nie zdaje sobie sprawy, że w jego leczenie zaangażowane są technologie informatyczne

W różnych tekstach puentę stawia się na końcu. Tym razem będzie odwrotnie. Zbigniew Leś, kierownik Działu Systemów Informatycznych i Ochrony Danych Elektronicznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, o szpitalnych systemach informatycznych powie tak: - Obecnie na rynku nie ma idealnego HIS. Każdy z oferowanych na rynku systemów ma swoje plusy i minusy. Jeśli już zdecydujemy się na system X, to jest prawie pewne, że łatwo nie zamienimy go na inny. To jest jak w niektórych małżeństwach. Łatwo się pobrać, ale trudno rozwieść, bo rozwód związany jest z mnóstwem problemów!
Kilka lat w informatyce to szmat czasu. Nie tylko w jej rozwoju. W rozwoju świadomości decydentów również. Na plus. Dziś nie ma już w Polsce dyrektora placówki ochrony zdrowia, który wątpiłby w potrzebę i skuteczność stosowania narzędzi informatycznych. Jest tylko kwestią możliwości (finansowych), w jakim wymiarze oprogramowanie dedykowane dla placówki zostanie w niej zastosowane. Im ów wymiar będzie większy, tym - prędzej czy później - jednostka z niego korzystająca będzie funkcjonowała jeszcze lepiej, jeszcze szybciej i jeszcze taniej!
Nie ma wątpliwości co do tego, że systemy informatyczne wykorzystywane przez doświadczonych w medycznym (i nie tylko) fachu użytkowników w sposób wymierny wpływają na wzrost jakości usług świadczonych przez daną placówkę. Zbigniew Leś mówi, że tę tezę bardzo łatwo udowodnić:
- Z roku na rok przyjmujemy coraz więcej pacjentów, a łóżek nam nie przybywa. To oznacza, że pacjenci są coraz krócej hospitalizowani. Dzięki systemowi informatycznemu zoptymalizowaliśmy procesy lecznicze, bo na etapie planowania leczenia danego pacjenta można przewidzieć gdzie, kiedy i jakim badaniom będzie poddany. Nie wyobrażam sobie, by było to możliwe w szpitalu takiej wielkości pozbawionym HIS.

Pewien stopień doskonałości

Szpital im. Jana Pawła II to dwukrotny laureat nagrody "Computerworldu". Tytuł "Lidera Informatyki" trafił na ul. Prądnicką w 1999 roku oraz w ubiegłym. Ma także na swym koncie rozliczne certyfikaty ISO, nagrody ogólnopolskie i regionalne. W 2006 r. Szpital był laureatem Małopolskiej Nagrody Jakości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH