Ocena projektów zdrowotnych ustaw dokonana przez szefów szpitali nie jest imponująca. Z taką średnią na świadectwie o studiach raczej trudno marzyć.

Rynek Zdrowia poprosił dyrektorów szpitali o ocenę czterech z siedmiu projektów ustaw mających odmienić oblicze systemu opieki zdrowotnej. Ich główne założenia przedstawiliśmy na str. 10-18.
Wystawiając cenzurki - w "szkolnej" skali od 1 do 6 - menedżerowie brali pod uwagę trzy kryteria:

  • Innowacyjność - na ile projekt wprowadza nową (pozytywną) jakość w stosunku do obecnych rozwiązań.

  • Umocowanie w realiach, czyli prawdopodobieństwo praktycznego wdrożenia ustawy.

  • Rokowania na przyszłość - potencjalne skutki funkcjonowania ocenianych regulacji.

Dla bodaj najczęściej komentowanego w mediach projektu ustawy o ZOZach wyjątkowo surowy był Krzysztof Tuczapski, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o., wystawiając ocenę 1,83 (średnia z trzech ocen pod względem trzech wymienionych kryteriów).
Najwyżej ten projekt ocenił Jacek Domejko, dyrektor Szpitala "Latawiec" w Świdnicy (średnia aż 5,33).
Co ciekawe, zupełnie nieźle w tym minirankingu wypadła ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, nad którą prace wstrzymano wskutek ekspertyzy Biura Legislacyjnego Sejmu.
Uznało ono, że projekt odwołuje się do nieistniejących w polskim prawie pojęć.

RUNĘŁA PODSTAWA

PIOTR ZDUNEK, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej: Zawieszenie prac nad projektem ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych stawia pod znakiem zapytania sens wprowadzania pakietu ustaw reformujących system opieki zdrowotnej. Jednoczesny brak zgody na współfinansowanie procedur medycznych przez pacjentów oraz brak dodatkowych ubezpieczycieli na rynku usług medycznych zmusza SPZOZ do funkcjonowania w sytuacji całkowitego uzależnienia od monopolistycznego płatnika, jakim jest NFZ.
Przekształcenie SPZOZ-u w spółkę prawa handlowego jest sensownym kierunkiem.
Zapewne najchętniej z tej drogi skorzystają jednostki najnowocześniejsze oraz najmniej zadłużone, co pogłębi przepaść pomiędzy nimi a szpitalami, które były dotychczas słabo dotowane lub które posiadały kiepską infrastrukturę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH