Wystarczy egzekwować

Ważnym etapem w porządkowaniu rynku farmaceutycznego było wprowadzenie do polskiego prawa przepisów gwarantujących sztywne ceny zbytu oraz sztywne marże na wszystkich poziomach obrotu refundowanymi lekami i wyrobami medycznymi, a także obowiązek stosowania przez apteki jednakowej odpłatności wynikającej z ustawy - ocenia samorząd aptekarski.

Kto korzysta z chaosu

- Naczelna Rada Aptekarska z zadowoleniem przyjęła też uchwalenie przepisów zakazujących reklamy aptek i stosowania wszelkich form zachęty odnoszących się do produktów leczniczych finansowanych ze środków publicznych - mówił Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA, podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, na którym przedstawione zostały informacje na temat rynku dystrybucji leków w świetle regulacji wprowadzonych w ustawie refundacyjnej.

Szef samorządu aptekarskiego podkreślał, że przepisy te nie są skutecznie egzekwowane przez uprawnione organy.

- Znów pojawiły się programy lojalnościowe i gazetki reklamowe.

Jawnie łamane są przepisy dotyczące zakazu reklamy aptek i ich działalności.

Co więcej, przeciwnicy zakazu reklamy aptek, a wśród nich przedstawiciele podmiotów, które osiągały ogromne korzyści z chaosu panującego na rynku farmaceutycznym, nasilili ostatnio kampanię przeciwko ustawie refundacyjnej i wspomnianym wyżej regulacjom - mówił prezes NRL.

Dodał także, iż wskutek przyjętego w ustawie sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej - nie od ceny hurtowej brutto leku, jak to stanowi ustawa o cenach, lecz od sztucznie wykreowanej wartości, czyli od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej - a także przyjętych reguł tworzenia grup limitowych, pogorszyła się i tak już trudna sytuacja ekonomiczna aptek.

Tabela nie rekompensuje

- Uchwalona tabela marż detalicznych nie zrekompensowała strat poniesionych przez apteki i nie gwarantuje im stabilności finansowej.

Z analizy dotyczącej tylko leków refundowanych wynika, że w przeliczeniu na aptekę miesięczna strata marży w 2012 roku w porównaniu z 2011 rokiem wyniosła nawet kilka tysięcy złotych. W wartościach procentowych marża detaliczna generowana na lekach refundowanych zmniejszyła się z 20,9% w 2011 roku do 13,5% w 2012 roku - zaznaczył Grzegorz Kucharewicz.

Samorząd aptekarski niepokoi również poszerzająca się sfera eksportu równoległego refundowanych produktów leczniczych, których ceny są znacznie niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Prezes NRA postulował zmianę tabeli marż detalicznych na leki refundowane oraz sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH