Wysoka jakość resuscytacji wymaga ćwiczeń

Rozmowa z dr. WOJCIECHEM RYCHLIKIEM z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym Szpitala Klinicznego nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Górnośląskiego Centrum Medycznego, przewodniczącym Sekcji Resuscytacji i Medycyny Stanów Nagłych Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Rynek Zdrowia: - W dniach 15-16 kwietnia 2016 r. w Katowicach odbędzie się Konferencja Resuscytacja+. Co oznacza plus?

Dr Wojciech Rychlik: - Resuscytacja+, bo chodzi nam o coś więcej niż o samą resuscytację, tematyka ma obejmować szeroko rozumiane nagłe stany zagrożenia życia. Plus ma oznaczać także wysoką jakość i zaangażowanie. Konferencja jest kierowana nie tylko do anestezjologów, ale do wszystkich lekarzy i profesjonalistów medycznych. Zapraszamy także ratowników i pielęgniarki pracujące w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz SOR.

Kolejnym "plusem" konferencji jest możliwość dyskusji i zapoznania się nie tylko z najnowszymi wytycznymi European Resuscitation Council (ERC) i American Hear t Association (AHA) z 2015 r., lecz także z doświadczeniami wyśmienitych wykładowców.

- Wytyczne ERC/AHA ogłaszane są co 5 lat, ostatnio jesienią 2015 r. w Pradze. Czego nowego dowiedzą się uczestnicy katowickiej konferencji?

- Uczestnicy poznają modyfikacje dotychczasowych algorytmów BLS i ALS oraz szereg propozycji nowych algorytmów dotyczących m.in. chorych z NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) i OZW (ostry zespół wieńcowy). Chcemy podyskutować o kluczowych zmianach wytycznych, rozpoznawaniu zagrożeń, o terapii, ale także o aspektach prawnych udzielenia lub nieudzielenia pomocy.

Do teoretycznych rozważań, chcemy dołożyć nasze doświadczenia. Na przykład po wprowadzeniu w SPSK nr 7 w Katowicach-Ochojcu - jako pierwszym ośrodku w Polsce - łagodnej hipotermii terapeutycznej po NZK, mieliśmy prośby o przyjęcie nawet z odległych ośrodków chorych w 2 tygodnie po zatrzymaniu krążenia.

Tymczasem łagodna hipotermia zwiększa szanse chorych tylko po zastosowaniu w kilka godzin po powrocie spontanicznego krążenia. To błąd implementacji, wynikający z braku znajomości ówczesnych wytycznych wśród lekarzy.

W 2015 r. ponownie zmieniły się wytyczne dotyczące hipotermii terapeutycznej, obecnie określanej TTM Target Temperature Managment. Dopuszczono szerszy zakres kontrolowanych temperatur, ale i szerszy zakres wskazań i znowu mamy o czym porozmawiać.

- Mamy też na południu Polski świetnych specjalistów od leczenia chorych w hipotermii głębokiej.

- To, co robi zespół z Krakowa, znalazło uznanie na całym świecie. Na naszą konferencję zaprosiliśmy dr. Tomasza Darochę, współtwórcę Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, aby powiedział nam, jak doprowadzić do działania systemu w całym kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH