Wyrok został odroczony

Komisja Europejska poinformowała o nowym podejściu dotyczącym przyjęcia Wspólnotowej Listy Dozwolonych Oświadczeń Zdrowotnych

Do końca 2010 roku miał być opublikowany wykaz tzw. oświadczeń zdrowotnych produktów żywieniowych.

Według pierwotnego założenia, lista miała być przyjęta do 31 stycznia 2010 r., również termin październik 2010 r. nie został spełniony. Teraz komunikat Komisji Europejskiej stanowi, że lista oświadczeń zostanie wydana w dwóch transzach.

Do czerwca 2011 roku zostanie wydana w formie rozporządzenia lista dozwolonych oświadczeń zdrowotnych odnoszących się do składników innych niż roślinne.

W dalszej kolejności ustalona zostanie lista oświadczeń dotyczących składników roślinnych, po zakończeniu oceny dowodów naukowych. Nastąpi to nie wcześniej niż z końcem 2011 roku, a może się nawet przeciągnąć do roku 2012. Dodatkowo wytwórcy czy dystrybutorzy mają 6 miesięcy od wydania rozporządzeń na dostosowanie się do nowych regulacji (zmiany opakowań, oznakowania, reklamy).

Im później, tym lepiej...

Opóźnienia cieszą wytwórców tzw. suplementów diety. Obecnie - jeśli producent sugeruje, że istnieje związek między kategorią żywności, daną żywnością lub jednym z jej składników a zdrowiem i jest w stanie dowieść naukowo prawdziwości tych twierdzeń - świadczących o korzystnym wpływie danego składnika na organizm - informacje są zgodne z prawem i mogą być stosowane w odniesieniu do produktu.

Po wejściu w życie tzw. listy dozwolonych oświadczeń, nie będzie można reklamować suplementów diety w takim zakresie jak obecnie i stosować innych niż znajdujące się na liście oświadczeń zdrowotnych. Bardzo wiele oświadczeń będzie niedozwolonych. Już teraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), która dokonała opiniowania oświadczeń, zanegowała ok. 80% z nich. W przypadku substancji roślinnych pozytywne opinie są jednostkowe.

Jak to się stało, że EFSA nie zaopiniowała pozytywnie oświadczeń, co do których istnieje spora dokumentacja naukowa świadcząca o ich pozytywnym działaniu i nie stwierdziła np. związku przyczynowego pomiędzy stosowaniem antyoksydantów na poszczególne funkcje organizmu lub wpływu witaminy C na odporność?
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH