Liczba oddziałów udarowych w Polsce będzie wzrastać, bo od ich istnienia zależy prestiż szpitala i wysokość kontraktów

W kilkudziesięciu szpitalach działają oddziały leczące chorych z udarem mózgu. Specjaliści uważają, że w kraju potrzeba ich około 120. Wtedy zaczniemy wygrywać walkę z chorobą, która jest trzecią - po zawałach serca i nowotworach - przyczyną zgonów. Postęp w tej dziedzinie już jest spektakularnym osiągnięciem polskiej neurologii.
Wstępne wyniki, jakie uzyskujemy wprowadzając nowoczesne leczenie trombolityczne u osób z udarem mózgu przekonują nas, że jesteśmy na dobrej drodze - przekazuje dobre wieści profesor Hubert Kwieciński, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii.
Ogromnie, w ciągu zaledwie kilku lat zmieniła się wiedza medyczna, a wraz z nią i terapia podejmowana wobec pacjentów z udarem. Jeszcze w połowie lat 90. toczyła się dyskusja, czy udary w ogóle powinny być leczone w szpitalach przez neurologów.

OCZKO KLASY A

- W niektórych miastach chorzy z udarem nie byli w ogóle przyjmowani do oddziałów neurologicznych, a trafiali na oddziały internistyczne. Dzisiaj ambitni ordynatorzy- -neurolodzy zabiegają o utworzenie pododdziału udarowego, bo świadczy to o poziomie podejmowanego przez nich leczenia - mówi profesor Anna Członkowska, przewodnicząca zespołu koordynującego Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Udarów (NPPLU), jaki uruchomiono w Polsce w 1998 roku za czasów ministra zdrowia Jacka Żochowskiego.
Powstał wtedy projekt sieci oddziałów udarowych, za programem poszły celowane pieniądze. Zaczynano od trzech istniejących oddziałów. W ubiegłym roku - tych najlepszych, klasy A - było 21. Jeszcze za mało, ale pierwszy krok został zrobiony.
W ramach programu podjęto wielką akcję przekonującą lekarzy innych specjalności oraz personel medyczny, że udary są uleczalne, o ile zostaną spełnione kryteria (m.in. czasu, w jakim pacjent dotrze do specjalistycznego oddziału).
Współautorem europejskich rekomendacji dotyczących nowoczesnego leczenia udarów jest profesor Hubert Kwieciński. Są opublikowane na stronie internetowej Europejskiej Inicjatywy Udarowej (adres: www.eusi-stroke.com), zawierają wyczerpujące stanowiska ekspertów i ich zalecenia dla lekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH