Istotny jest stosunek efektywności klinicznej do kosztu terapii

Uważam, że zbyt wielu ludzi w Polsce nie rozróżnia decyzji refundacyjnych od decyzji cenowych, w związku z tym wyolbrzymia się problem "innowacyjności".
W przypadku refundacji, innowacyjność ma drugorzędne znacznie; co innego w przypadku polityki cenowej, w której uwzględnia się aspekty gospodarcze każdego z krajów.
W refundacji istotny jest przede wszystkim stosunek efektywności klinicznej do kosztu terapii (cena leku jest tu jednym z elementów, choć trzeba przyznać, że często najistotniejszym), czyli tzw. cost-effectiveness ratio - CER.
Innowacyjność i jej ocena są tu więc "zaszyte" w ocenę efektywności klinicznej.
Dla odpowiedników generycznych istotna jest cena z uwagi na identyczną efektywność. Bynajmniej nie ma z tym większego problemu w Polsce i generyki będą wpisywane na listę refundacyjną sukcesywnie. Problem stanowi natomiast włączanie do refundacji leków innowacyjnych, z uwagi na dopiero wdrażane (miejmy nadzieję!) kryteria włączania i wykluczania leków z list refundacyjnych w oparciu o wyniki rzetelnych analiz efektywności, opłacalności i finansowych. Generalnie, decydującym czynnikiem powinien być stosunek kosztu do korzyści zdrowotnych. Niestety, wiele leków tzw.
innowacyjnych nie przedstawia żadnej dodatkowej wartości terapeutycznej, natomiast inne przynoszą dodatkową korzyść terapeutyczną względem opcjonalnych leków, ale koszt jej uzyskania jest horrendalny, stąd stosowanie tych leków jest nieopłacalne w niektórych krajach (szczególnie tych biedniejszych).
Dopiero te innowacje, które przynoszą istotny postęp w terapii za rozsądną cenę, trafiają do refundacji. Jednak próg opłacalności zgodnie z wytycznymi WHO ustawiony jest na różnej wysokości w różnych krajach, zależnie od ich zamożności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH