Skuteczna interwencja związkowców w sprawie kwalifikacji ratowników medycznych

Cofnięcie wypowiedzeń z pracy oraz przedłużenie do 2010 roku okresu, kiedy pracownicy pogotowia będą mogli podnosić swe kwalifikacje, to efekty negocjacji Regionalnej Sekcji Pogotowia Ratunkowego śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".
Związkowcy interweniowali w Ministerstwie Zdrowia w sprawie kolegów, którzy nie dostosowali na czas swoich kwalifikacji zawodowych do wymogów Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, przez co wypowiedziano im umowy o pracę.
Związkowcy przypominali, że w ustawie jest zapis zakładający okres przejściowy do 31 grudnia 2010 r. dla pracowników nie posiadających pełnych kwalifikacji do pracy w pogotowiu. Tymczasem zamiast respektowania tego zapisu przez odpowiedzialnych za pogotowie urzędników, pojawiły się zwolnienia z pracy oraz problemy z kontraktowaniem przez NFZ usług medycznych świadczonych przez "niewykwalifikowaną" grupę pracowników.
- Ten problem dotyczy całego kraju - podkreśla przewodniczący RSPR NSZZ "S" Jacek Szarek. - Przedstawiciele ministerstwa podtrzymali zapis ustawy, zakładający okres przejściowy dla pracowników pogotowia. Przyznali jednak, że do końca 2010 r. wszyscy zatrudnieni nie spełniający wymogów ustawy, od lekarzy do sanitariuszy, winni świadczyć pracę na rzecz pogotowia.
Prezes NFZ Andrzej Sośnierz wydał pisemne oświadczenie, stwierdzając, że Fundusz będzie w pełni respektował zapis ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, dotyczący okresu przejściowego dla pracowników nie posiadających pełnych kwalifikacji do pracy w pogotowiu. Dyrektorzy oddziałów NFZ w całym kraju otrzymają na ten temat odpowiednie dyspozycje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH