NFZ: W poradniach specjalistycznych muszą pracować specjaliści

NFZ zaczął rygorystycznie egzekwować - obowiązujące od pół roku - przepisy, według których w poradniach specjalistycznych mogą pracować tylko lekarze ze specjalizacją. Z tego powodu trzeba wstrzymać pracę niektórych placówek.

Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w różnych regionach kraju.

Są województwa, w których tamtejsze oddziały Funduszu podpisywały kontrakty w trybie warunkowym, przewidujące okres dostosowawczy. - U nas ten okres potrwa do końca września - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ.

Gorzej jest na Mazowszu. Piętnaście spośród kilkuset poradni specjalistycznych w tym województwie nie będzie przyjmować pacjentów, bo brakuje w nich specjalistów.

Płatnik: ostrzegaliśmy

- W lutym zaczęliśmy ostrzegać szpitale, że jeżeli nie dostosują się do naszych wymogów, zawiesimy kontrakty.

Nie możemy dłużej tolerować pracy poradni, które nie zatrudniają specjalistów - mówi dziennikowi Metro Agata Sochaczewska z mazowieckiego oddziału NFZ.

SZPZOP im. Psarskiego w Ostrołęce ma zamknąć cztery poradnie dziecięce: kardiologiczną, endokrynologiczną, diabetologiczną i gastroenterologiczną.

Każda z nich miesięcznie przyjmowała ok. 100 chorych. Fundusz uznał, że pracujący tam lekarze nie mają wystarczających kwalifikacji - przypomina Metro.

W innych poradniach pomocy muszą szukać też pacjenci dwóch poradni z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka. W tym znanym szpitalu zamknięto poradnię kardiologiczną, natomiast w poradni gastroenterologicznej, gdzie pracowało do tej pory czterech specjalistów, teraz będzie przyjmował tylko jeden.

Sytuacja wygląda różnie

w różnych regionach kraju. Na przykład w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ nie ma takiego problemu jak na Mazowszu.

- Już wcześniej - podczas kontraktowania - zaczęliśmy przestrzegać zasad zatrudniania specjalistów tam, gdzie jest to wymagane. Na naszym terenie nie zdarzyło się, aby z tego powodu zawieszono kontrakt czy zamknięto jakąś poradnię - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Nawrocka, rzecznik kujawskopomorskiego NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH