Wymogi bardziej realne, problemy pozostały

Tylko co czwarty oddział ortopedyczny w kraju spełnia dziś wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 2014 r., pozwalające na otrzymanie kontraktu dotyczącego wszczepiania endoprotez. Rygorystyczne przepisy miały wejść w życie 1 lipca br. Na szczęście dla pacjentów okres dostosowawczy przesunięto do 1 stycznia 2018 r.

Przypomnijmy, że rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, dotyczące m.in. kryteriów w zakresie endoprotezoplastyki, podpisał jesienią 2014 r. ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Zgodnie z tą regulacją, kontrakt na wszczepianie endoprotez mogłaby otrzymać placówka spełniająca m.in. warunki dotyczące liczby wykonanych wcześniej endoprotezoplastyk. Minimum to co najmniej 75 planowych operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego na rok, 50 planowych protez stawu kolanowego oraz 30 tzw. rewizji.

Na ponad 300 oddziałów ortopedycznych w całym kraju ministerialne warunki spełnia obecnie tylko około 70. Na przykład w woj. łódzkim z 23 ośrodków wszczepiających endoprotezy zostałyby cztery, na Dolnym Śląsku z 24 - sześć, w woj. śląskim na 43 szpitale nowe warunki spełniają obecnie tylko cztery.

Obniżenie wymaganej liczby zabiegów

Wejście w życie rozporządzenia w kształcie z jesieni 2014 r. oznaczałoby dla pacjentów prawdziwy dramat. - Na endoprotezoplastykę stawu biodrowego oczekuje teraz w Polsce 102 775 osób, a na endoprotezoplastykę stawu kolanowego 108 278 - informuje nas NFZ.

Istniało realne zagrożenie, że - wskutek wyśrubowanych wymogów, których nie spełnia większość placówek - znaczna liczba oczekujących na zabieg wypadłaby z kolejki.

Jak podaje resort zdrowia, w celu poprawy dostępności do świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, minister podpisał 20 czerwca 2016 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z 2014 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

- Rozporządzenie przewiduje obniżenie wymaganej liczby wykonanych zabiegów z zakresu endoprotezoplastyki oraz przesunięcie okresu dostosowawczego wprowadzanych zmian do 1 stycznia 2018 r. - informuje nas Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

- Ministerstwo zakłada, iż obniżenie wymagań wpłynie pozytywnie na liczbę podmiotów ubiegających się o realizację przedmiotowego świadczenia, a co za tym idzie - zwiększenie dostępności do endoprotezoplastyki dla pacjentów - wyjaśnia rzecznik.

Dodaje, że rozporządzenie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw RP. Planowany termin wejścia w życie znowelizowanych przepisów to 30 czerwca 2016 r.

Dostęp do zabiegów jest bardzo zróżnicowany

Endoprotezoplastykę stawu biodrowego realizuje w Małopolsce 29 świadczeniodawców, stawu kolanowego - 25. Na te zabiegi łącznie w tym województwie czeka obecnie prawie 22 tysiące osób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH