Program Informatyzacji Ochrony Zdrowia (cz. 1)

Projekty informatyczne składające się na Program Informatyzacji Ochrony Zdrowia (PIOZ) finansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-13 to obecnie największe przedsięwzięcie informatyczne w Europie. Jego elementem będzie wdrożenie rejestru usług medycznych, którego nie możemy się doczekać od wielu lat. W tym i następnym numerze Rynku Zdrowia przedstawiamy główne założenia i cele PIOZ.
Na realizację programu przeznaczono blisko 800 mln zł, z czego tylko 15% będzie pochodziło z pieniędzy podatników, resztę ma sfinansować UE. Wykorzystanie środków unijnych to być może jedyna możliwość kompleksowego zinformatyzowania polskiej służby zdrowia .

Jakie systemy powstaną

Projekty składające się na PIOZ są elementem Planu Informatyzacji Państwa (Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 marca 2007 r. w sprawie Planu Informatyzacji Państwa na lata 2007-10) oraz znalazły się na liście projektów kluczowych ogłoszonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Z kolei Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, mającej ułatwić informatyzację ochrony zdrowia (jest w fazie uzgodnień międzyresortowych).
Podstawą do formalnego pozyskania zarezerwowanych środków unijnych jest opracowywane obecnie w resorcie zdrowia Studium Wykonalności dla Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia, które podlegać będzie ocenie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Komisję Europejską. Wykonawcą studium jest firma Ernst&Young, wyłoniona w drodze otwartego konkursu, który odbył się w pierwszej połowie 2008 r.
W wyniku realizacji PIOZ, poza wspomnianym rejestrem usług medycznych, mają powstać systemy informatyczne umożliwiające:

  • Rozliczanie drogą elektroniczną świadczeń zdrowotnych
  • Wymianę i udostępnianie lekarzom oraz pacjentom elektronicznej dokumentacji medycznej
  • Wystawianie oraz realizację recept w formie elektronicznej
  • Udostępnianie drogą elektroniczną danych z rejestrów medycznych (rejestr lekarzy, rejestr pielęgniarek i położnych, rejestr farmaceutów, rejestr praktyk lekarskich, rejestr zakładów opieki zdrowotnej itp.)
  • Umawianie się na wizytę do lekarza za pośrednictwem internetu
  • Monitorowanie dostępności świadczeń zdrowotnych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH