Gromadzone w szpitalach w systemach informacyjnych dane stają się przydatne dopiero wtedy, gdy zostaną właściwie wykorzystane przez lekarzy oraz zarządzających. W Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie wdrożono narzędzie, które pomaga wykorzystać potencjał tkwiący w elektronicznej dokumentacji medycznej.

Personel Instytutu od listopada ubiegłego roku korzysta z aplikacji MedStream Designer. Takie rozwiązanie ma zastosowanie w placówkach, w których już funkcjonują systemy typu HIS, ale może też być oferowane wraz z wdrażaniem takich systemów.

Analizy, zestawienia, badania - to wygodne narzędzie do sporządzania różnego rodzaju analiz, podsumowań i zestawień. Wykorzystanie możliwości tkwiących w gromadzeniu ogromnej bazy danych w systemie HIS polega więc na tym, że ich wyboru i selekcji dokonuje sam użytkownik - wyjaśnia dr hab. Stefan Wesołowski, prof. nadzw. IGiCHP, kierownik Zakładu Fizjopatologii Oddychania w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

- Z jednej strony takie oprogramowanie jest przydatne zarządzającym oraz lekarzom do bieżących analiz i monitorowania m.in. wykonywanych badań, rozpoznań, określonych grup chorych, stosowanych leków. Analizom mogą podlegać zarówno dane liczbowe, jak i opisowe - dodaje prof. Wesołowski.

Wdrożone rozwiązanie informatyczne stwarza także możliwość przeprowadzenia szeregu zestawień wymaganych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w procesie akredytacji szpitala, w tym analiz różnego rodzaju zdarzeń niepożądanych i powikłań pooperacyjnych.

Aplikacja pomaga identyfikować zdarzenia niepożądane, m.in. zakażenia szpitalne, nieplanowane powtórne hospitalizacje. W tym narzędziu zawarty jest zestaw predefiniowanych scenariuszy wyszukiwania pacjentów, zgodnych z wytycznymi CMJ.

- Z drugiej strony, w takiej jednostce, jaką jest nasz Instytut, ten system jest pomocny w działalności naukowej. Umożliwia m.in. wyodrębnianie grup chorych m.in. według rozpoznania, zastosowanej diagnostyki oraz leczenia, a także efektów terapii - dodaje specjalista.

Wskazuje, że wdrożone rozwiązanie pozwala zidentyfikować grupy pacjentów spełniających kryteria włączenia lub wyłączenia z badań klinicznych prowadzonych przez firmy, ale także znajduje zastosowanie w prowadzonych przez warszawską placówkę badaniach niekomercyjnych, czyli w realizacji własnych projektów badawczych i prac naukowych prowadzonych przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH