Rynek leasingowy w medycynie będzie się rozwijać, ponieważ potrzeby tego sektora są ogromne - przewidują specjaliści

W pierwszym półroczu 2005 r. przedmiotem leasingu w Polsce był sprzęt medyczny o wartości 36 mln zł; to było pół procenta udziału w całym naszym rynku leasingowym (dane Związku Przedsiębiorstw Leasingowych). Ale już w 2006 roku wartość urządzeń medycznych nabytych w ten sposób sięgnęła 209 mln zł, co stanowi 1% ogółu wartości transakcji leasingowych w Polsce. Tego rodzaju finansowanie zakupów dla placówek nie rośnie więc może gwałtownie, ale wykazuje wyraźną tendencję zwyżkową.
- Potrzeby w tym sektorze są ogromne, lekarze coraz częściej decydują się na nowe, zwykle bardzo kosztowne inwestycje, dlatego leasing w branży medycznej ma dobre perspektywy i będzie się rozwijał - prognozuje Marta Wachowska-Kołodziej, zastępca dyrektora departamentu technologii VB Leasing Polska SA.

Rekordowy kwartał

Firmy leasingowe opublikowały właśnie wyniki za pierwszy kwartał 2007 r. - był to najlepszy okres w historii.
- Odnotowaliśmy w tym czasie ponad 60-procentowy wzrost sprzedaży, na co wpłynęły także nasze wyniki uzyskane w sektorze medycznym - dodaje dyrektor Wachowska-Kołodziej. - Nasi klienci, przede wszystkim medyczne placówki prywatne, chcąc skutecznie konkurować o klienta, inwestują w wyposażenie. Poza tym są to często małe i średnie przedsiębiorstwa, które z pewnością będą chciały skorzystać np. z unijnego dofinansowania. Z tych m.in. powodów apetyt na inwestycje w tym sektorze wzrośnie.
Na rynku medycznego leasingu dominuje 6 firm, na które przypadło 82% wartości transakcji w ubiegłym roku.
Jak ocenia Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych (ZPL), ten rynek leasingodawców będzie nadal się rozwijał i zmieniał: - Przewiduję, że do gry wejdą nowe firmy, bo nie ma powodu, dla którego miałoby dominować tylko kilku leasingodawców.
Na pewno wpływ na ich decyzję będzie mieć dalszy rozwój rynku medycznego w Polsce, szczególnie prywatnej opieki zdrowotnej.
Obecnie z leasingu korzystają głównie firmy prywatne. Dla spółki Enel- Med leasing to korzystna forma zakupu urządzeń - 80% aparatury medycznej kupowana jest właśnie w ten sposób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH