Pomieszczenia ZOZ-ów - łagodniejsze przepisy dostosowawcze

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 116, poz.985) - dawało szpitalom czas do 2010 roku na dostosowanie się do tych wymogów. Nowe rozporządzenie, z dnia 10 listopada 2006 r., wydłuża ten okres dostosowawczy; w przypadku szpitali - do końca 2012 roku, a innych niż szpitale placówek - do końca 2008 roku.
Niespełnienie tych wymagań (dotyczą zarówno zakładów publicznych, jak i niepublicznych) grozi wykreśleniem ZOZ-u z rejestru prowadzonego przez wojewodę. Jednak dostosowanie pomieszczeń do wymogów rozporządzenia oznacza poniesienie licznych nakładów finansowych przez placówki.

Nie tylko termin

Dla dużych zespołów szpitalnych, mieszczących się w kilku budynkach, takie dostosowanie staje się wręcz niemożliwe do wykonania i wiąże się niejednokrotnie z czasowym zamykaniem niektórych oddziałów. M.in. dlatego nowe przepisy nie tylko wydłużają okres dostosowawczy, ale i łagodzą niektóre wymogi sanitarne oraz techniczne: r Zrezygnowano w ogóle z określenia wymagań dla centralnych sterylizatorni, kuchni, pralni, prosektoriów. Obecnie tylko nieliczne szpitale posiadają pralnie, piorące tylko na własny użytek.
W większości przypadków zlecają usługi prania bielizny pralniom komercyjnym lub dzierżawią pomieszczenia szpitala podmiotom świadczącym tego rodzaju usługi.
Zmiany oznaczają także odejście od sztywnych wymogów związanych np. z przebudową pomieszczeń. Zrezygnowano z przepisów stricte budowlanych, dotyczących dźwigów, okien czy szerokości korytarzy, gdyż kwestie te regulują przepisy prawa budowlanego.

Wymierny efekt

Zgodnie z rozporządzeniem z czerwca 2005 r., kierownicy ZOZ-ów mieli obowiązek przedstawienia organowi prowadzącemu rejestr programu dostosowania zakładu, pozytywnie zaopiniowanego przez powiatowego inspektora sanitarnego (w przypadku szpitala - przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego) do 31 grudnia 2006 roku. Według nowych przepisów, termin ten zostaje wydłużony do końca czerwca 2007 r.
Rozporządzenie będzie miało istotny wpływ na wydatki publicznych zakładów opieki zdrowotnej, związanych z dostosowaniem pomieszczeń i urządzeń zakładów do nowych wymagań. Zakres koniecznych dostosowań w poszczególnych zakładach znany będzie dopiero po sporządzeniu opinii sanitarnych, na podstawie których przygotowane zostaną programy dostosowawcze.
Generalnie, koszty dostosowania do wymagań określonych w nowej regulacji będą niższe niż dostosowanie do wymagań określonych w ubiegłorocznym rozporządzeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH