Ubezpieczeniowe propozycje resortu zdrowia przyjęte bez entuzjazmu

Jeszcze przed końcem pierwszego półrocza 2007 r. mają powstać zręby projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych - oświadczył Zbigniew Religa podczas konferencji prasowej. Według wstępnych założeń, miesięczna składka nie będzie wyższa niż 10 zł. Aby nie stwarzać podziałów społecznych, składka nie zapewni szybszego dostępu do świadczenia (omijania kolejek), ale finansować ma lepsze warunki socjalne i opiekę w szpitalu.

Dyskusyjne filary

Nad projektem pracuje specjalny zespół, który ma m.in. adaptować niektóre rozwiązania z Irlandii, Australii i Słowenii.
Reforma systemu finansowania w tym kształcie ma szansę wdrożenia z początkiem 2009 roku. II filar ubezpieczeń zdrowotnych w założeniu gwarantowałby wyższy standard pobytu i opieki. Do opłacania składki w tym filarze mają zachęcić Polaków - w planach resortu zdrowia - ulgi podatkowe. Gdyby na te ulgi zgodziło się Ministerstwo Finansów (a na razie resort Zyty Gilowskiej nie pali się do tego pomysłu), dodatkowa składka wynosiłaby 7-10 zł miesięcznie.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że dzięki temu ubezpieczeniu system ochrony zyskałby dodatkowe 5-6 mld zł w ciągu roku; ale to pod warunkiem, że rodacy będę masowo korzystać z tego "doubezpieczenia".
A na to się nie zanosi, m.in. z powodu wspomnianego braku realnych szans na ulgi podatkowe dla osób, które wykupiłyby dodatkowe polisy.
Ekipa Zbigniewa Religi proponuje także wprowadzenie III filaru (również nieobowiązkowego) dla osób, które chcą leczyć się wyłącznie prywatnie. I ten właśnie filar umożliwiałby korzystanie z opieki medycznej poza kolejkami w publicznych placówkach.
Resortowe koncepcje budzą duże kontrowersje.
W wywiadzie dla "Dziennika" premier Jarosław Kaczyński przyznał, że podobnie jak prezydent nie zgadza się, by pacjenci publicznych szpitali byli leczeni w lepszych warunkach, jeśli wykupią dodatkowe ubezpieczenia.
Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za projekt, broni się: - Na razie ministerstwo przyjęło założenia, teraz jeszcze musi zapoznać się z nimi rząd i to rząd zdecyduje, czy projekt przyjąć, czy nie - wyjaśniał "Dziennikowi" Piecha.

Brakuje dobrej kalkulacji

Pacjenci chcą szybszego dostępu do opieki medycznej

Ministerstwo Zdrowia ostatnio prezentuje pomysł na prywatne ubezpieczenia zdrowotne w tak zwanych II i III filarze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH