Wygląd dla ubezpieczonego

Do refundacji w zakresie chirurgii plastycznej kwalifikują się wyłącznie te przypadki, które są następstwem: wady wrodzonej, urazu, choroby, leczenia choroby

Te zabiegi kojarzą się najczęściej z poprawą zewnętrznej atrakcyjności i wewnętrznego samopoczucia: botoksowe iniekcje, silikonowe implanty, liposukcja i liftingi najróżniejszych części ciała.

Tymczasem rękom chirurgów plastycznych, wykonujących zakontraktowane w NFZ procedury, poddają się ludzie, którym medycyna pozwala względnie normalnie funkcjonować. Minimalizacja lub likwidacja, przykładowo, rozszczepów czaszkowo-twarzowych, zniekształceń pooparzeniowych czy ponowotworowych to nie celebryckie widzimisię, ale prawdziwa konieczność.

Chirurgia plastyczna, specjalność szczegółowa chirurgii, to dziedzina medycyny zajmująca się korektą rzeczywistych lub odczuwanych defektów ciała. Z grubsza rzecz biorąc, w Polsce w pierwszym przypadku procedury mogą być refundowane przez ubezpieczyciela.

W drugim - trzeba płacić za nie z własnej kieszeni. I w jednym, i w drugim przypadku chirurgia plastyczna ściśle powiązana jest z takimi dziedzinami medycyny, jak: chirurgia dziecięca, laryngologia, neurochirurgia, okulistyka, ortopedia, traumatologia, a także fizjologia, immunologia, patologia, psychologia, psychiatria czy rehabilitacja.

Nie wyjeżdżamy

- Do refundacji kwalifikują się wyłącznie zabiegi przeprowadzane w placówkach mających kontrakt z NFZ. I tylko te przypadki, które są następstwem: wady wrodzonej, urazu, choroby, leczenia choroby. Do ich wykonania niezbędne jest skierowanie lekarskie - wylicza Edyta Woźniak-Grabowska, rzecznik NFZ.

Często stawia się znak równości między chirurgią plastyczną i medycyną estetyczną. To zbyt daleko idące uproszczenie. Tą ostatnią mogą zajmować się lekarze różnych specjalizacji, na przykład dermatolodzy. Co innego, gdy w grę wchodzi chirurgia plastyczna.

- By zostać "plastykiem", najpierw trzeba było zrobić specjalizację z chirurgii ogólnej, potem szczegółowej. Proces edukacji, zdobywania kwalifikacji zawodowych jest długi, ale praca chirurga plastycznego daje wszechstronną satysfakcję, materialną również... Jesteśmy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. My nie musimy wjeżdżać na Zachód, jest nas w Polsce około stu pięćdziesięciu. Prawie każdy z nas prowadzi prywatną praktykę - przyznaje chirurg plastyczny z 8-letnim stażem pracujący w jednym z wiodących w tej branży SPZOZ-ów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH