Potrzeby inwestycyjne szpitali marszałkowskich na Kaszubach wynikające z konieczności zapewnienia właściwych standardów leczenia oszacowano na 450-460 mln zł. Zdobycie tak dużych pieniędzy potrwa kilkanaście lat, a ich rozsądne wydatkowanie będzie możliwe, o ile zostaną podjęte nadzwyczajne decyzje dotyczące weryfikacji potrzeb zgłaszanych przez lecznice.

Tak uważają zdrowotni politycy w województwie pomorskim, uczestnicy gdańskiej konferencji Rynku Zdrowia z cyklu "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa".

Punktacja za strategię

- Przyjęliśmy zasadę, że przydzielenie dofinansowania do projektów unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego musi wynikać nie tylko z ambicji szpitala, ale i z realnych potrzeb zdrowotnych na danym terenie - przypominał Maciej Łukowicz, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dodał, że proces aspirowania o środki unijne nie może być tylko właśnie swoistym "konkursem piękności" projektów i dlatego w przypadku szpitali marszałkowskich uwzględniana jest dodatkow a punktacja za wpisywanie się projektu w przyjętą strategię regionalną "Zdrowie dla Pomorzan".

To ten dokument wskazuje miejsca, gdzie będziemy inwestować i namawiam twórców wniosków, aby brali pod uwagę, że nie wystarczy przygotować projekt ładniejszy opisowo czy obszerniejszy od innych - mówił pomorski wicemarszałek Leszek Czarnobaj.

Szukać i znajdować

Szpitale powiatowe, w dużo mniejszym stopniu niż marszałkowskie, mogą liczyć na finansowe wsparcie swojego organu założycielskiego. Ta k jest np. w Starogardzie Gdańskim, gdzie starostwo po zakończeniu przekształcenia szpitala w Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. będzie musiało zmierzyć się z przejętym długiem.

- Będziemy szukali środków unijnych na inwestycje, ale zależy nam też na finansowaniu dokształcania personelu - deklaruje Beata Ładyszkowska, dyrektor naczelna Szpitala Specjalistycznego św . Jana w Starogardzie Gdańskim.

SPZOZ w Lęborku jeszcze w 2005 roku obliczał, że dla osiągnięcia standardów przewidzianych w rozporządzeniu o wymaganiach fachowych i sanitarnych konieczne będzie znalezienie na inwestycje 32 mln zł. Jak przekazał dyrektor lęborskiego szpitala Andrzej Sapiński, placówka złożyła 16 projektów, głównie tych, które dotyczyły środków przyznawanych w konkursach centralnych, i aż 12 z nich uzyskało dofinansowanie na ponad 12 mln zł. Te kwoty w istotny sposób rekompensują brak środków na inwestycje, których nie przewidują kontrakty z płatnikiem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH