Wycięcie interny z systemu grozi załamaniem

Przedstawiciele środowiska internistów przestrzegają przed marginalizowaniem tej dziedziny i przypominają: specjalistyka nie rozwiąże problemów chorych. Staje się to szczególnie ważne w obliczu coraz większej liczby seniorów, którzy będą zmagać się wielochorobowością.

Wszyscy, którzy pracują zarówno na oddziałach specjalistycznych, jak i chorób wewnętrznych, często jadą na podobnym wózku i muszą zdać sobie sprawę z jednej rzeczy: sama specjalistyka nie załatwi problemów chorych w tym kraju - tłumaczył prof. Jacek Imiela podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca), w czasie sesji "Polska interna - sukcesy i wyzwania".

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych i prezes Towarzystwa Internistów Polskich przypomniał, że na świecie to właśnie internista nadzoruje, łączy i koordynuje - i jest to efektywne kosztowo. - Tymczasem w naszych szpitalach interny są kompletnie nieopłacalne, mimo że właśnie na te oddziały trafia większość chorych - ubolewał.

Kogo niepokoi nowa ustawa o POZ

- W Polsce coraz częściej pojawiają się głosy, żeby zlikwidować internę. Niech sobie będzie specjalistyka, medycyna rodzinna, a internę czy pediatrię można wyciąć. Tak się dzieje, jeżeli chodzi o nową, projektowaną ustawę o POZ - zauważał prof. Imiela.

Tymczasem, jak dowodził, interna może być kosztowo efektywna, a chory z bólem brzucha nie musi trafiać od razu do gastrologa, tylko "do człowieka, który porusza się w całości medycyny". I bynajmniej nie chodzi o konkurowanie o pacjenta.

- Nie należy ze sobą walczyć, a współpracować i dać możliwości pracy w POZ lekarzom kilku specjalności. Przy obecnym niedoborze kadr znajdzie się miejsce dla wszystkich. Oczywiście medycyna rodzinna jest ważna i potrzebna, to samo dotyczy geriatrii. Ale interna ma takie same, jeżeli nie większe prawa - konstatował szef Towarzystwa Internistów Polskich.

Pod koniec marca br. dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia Beata Rorant poinformowała, że projekt ustawy o POZ jest już po konsultacjach społecznych, a w ich wyniku wpłynęło kilkaset uwag. - Wciąż nad nimi pracujemy i je analizujemy; chciałabym zapewnić, że wsłuchujemy się w głos środowiska zewnętrznego - zapewniła przedstawicielka MZ.

- Jeśli internista zostanie "wyproszony" z POZ, to będzie dramat, zupełnie dla mnie niezrozumiały - zwracał uwagę dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

Przypomniał też, że "geriatria przestała funkcjonować w mapach potrzeb zdrowotnych" i podsumował, że społeczeństwo staje się coraz starsze, wielochorobowe i "zaczynamy tak naprawdę rozrywać obrus, przy którym siedzi dużo osób i brakuje pieniędzy".

Zachęcać młodych

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH