Laury dla najlepszego scrabblisty wśród polskich lekarzy trafiły do doktora Leszka Stecuły

Leszek Stecuła, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej z 1986 r.
Teraz lekarz rodzinny w świętochłowickim NZOZ-ie. Nie strajkował. Nie dlatego, że w prywatnych nie protestowali… - Nie utrzymuję się z medycyny. Do przychodni chodzę dla własnej przyjemności. Żona prowadzi biznes i utrzymuje dom. Dlatego mam czas na bieganie i granie.
Doktor Stecuła jest zakręcony wokół planszy, na której dwóch zawodników układa z kostek krzyżówkę słówek. Tak, tak. To scrabble!

Jasne zasady

Leszek Stecuła profesorem medycyny raczej nie zostanie (patrz wyżej), za to może kiedyś będzie mistrzem Polski? - Na ostatnich Igrzyskach Lekarskich, we wrześniu, w Zakopanem zdobyłem złoty medal. Zaczęliśmy grać o 21.00. Skończyłem, po wygranych sześciu rundach, koło szóstej rano.
Miałem chyba ze dwie siódemki.
Siódemki w scrabble to jak poker w pokerze albo oczko w oczku. Chyba niewielu nie zna zasad tej gry. Przypomnijmy jednak (za Wikipedią), że: "Gra jest przeznaczona dla 2, 3 lub 4 osób. Polega na losowaniu płytek z literami i kolejnym układaniu z nich słów na planszy 15x15. Słowa układane są w sposób przypominający układanie krzyżówki. Pierwsze słowo powinno przechodzić przez pole H8 (środek planszy). Każdy kolejny wyraz musi krzyżować się lub przedłużać co najmniej jedno ze słów już ułożonych na planszy. Gracz, który nie może z posiadanych liter ułożyć poprawnego słowa, albo pasuje, albo wymienia litery.
Każda litera ma określoną wartość punktową - gracz otrzymuje w każdym ruchu liczbę punktów odpowiadającą ułożonemu słowu. Niektóre pola planszy są wyróżnione jako pola premiowe.
Odpowiadają im mnożniki ×2 albo ×3, za literę albo za słowo. Jeśli wyraz przechodzi przez takie pole, gracz otrzymuje odpowiednio więcej punktów za literę na polu premiowym bądź za całe słowo.
Za ułożenie wyrazu ze wszystkich posiadanych liter otrzymuje się premię w postaci 50 punktów…".

Szczyt marzeń

Gracz ma do dyspozycji maksymalnie siedem płytek. Gdy ułoży ze wszystkich wyraz, to oprócz premii liczy mu się punkty według wartości poszczególnych składowych liter. Czasem można zarobić bardzo, bardzo dużo układając siódemkę złożoną z "ę" czy innego "ź".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH