SPZOZ Szpital Ogólny w Bielsku-Białej - od cięcia kosztów do współpracy z prywatnym sektorem

Od momentu powstania jako SPZOZ w październiku 1998 roku Szpital Ogólny w Bielsku-Białej przechodzi restrukturyzację.
Przykład tej lecznicy dowodzi, że nawet tak wieloletnie działania racjonalizujące finanse publicznej jednostki, nie zawsze przynoszą natychmiastowy efekt.
Systemowe i formalne bariery powodują, że szefowie takich jednostek muszą nie tylko być rzutkimi menedżerami, ale i ludźmi obdarzonymi wyjątkową cierpliwością.
Liczbę łóżek i zakres usług medycznych w bielskim Szpitalu Ogólnym od lat dostosowuje się do rzeczywistych potrzeb.
Placówka ma obecnie 8 oddziałów (wcześniej 11), w których jest 301 łóżek.
W latach 1998-2006 zatrudnienie - wskutek zmian organizacyjnych - zredukowano z 705 etatów do ok. 460.

Punkt wyjścia

W najtrudniejszym dla placówki okresie, czyli latach 2002-2003, strata jednostki wynosiła prawie 5 mln zł.
- Jedną z ważniejszych przyczyn tego ujemnego wyniku było przeniesienie z naszej placówki do Szpitala Wojewódzkiego m.in.
oddziałów urologicznego i ginekologiczno- -położniczego. To spowodowało zmniejszenie naszych przychodów z NFZ - mówi Adam Kwiatek, dyrektor Szpitala Ogólnego w Bielsku- Białej. - Oprócz zmniejszenia liczby świadczeń odczuliśmy także obniżenie przez NFZ wysokości kontraktów nawet o 10%.
Mimo wielu podjętych działań, ujemny wynik nadal się utrzymuje, chociaż widać już pierwsze symptomy poprawy sytuacji; np. strata ogółem za 2005 r. jest o 436,6 tys.
zł mniejsza od zanotowanej w 2004 r.
- Za trzy, cztery lata powinniśmy uzyskać finansową równowagę. Oczywiście, jeśli "po drodze" nie przytrafi się nam się coś takiego, jak np. ustawa 203... - zaznacza Maria Kołłątaj, główna księgowa bielskiego szpitala.
- Skutki tej ustawy miały znaczący wpływ na naszą sytuację finansową. Na podstawie ugód rozłożyliśmy te zobowiązania wobec pracowników na raty. W czerwcu br. skończyliśmy spłacanie ustawy 203.
- W skali roku koszty ustawy 203 to 2 mln zł, a 1,5 do 2 mln zł kosztują nas świadczenia ponadlimitowe, czyli wykonywane poniżej kontraktu, za które tylko w części i to z opóźnieniem, są finansowane przez Fundusz - dodaje dyrektor Kwiatek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH