Pod koniec listopada warszawski Instytut Matki i Dziecka wstrzymał planowe przyjęcia. Świadczenia były udzielane pacjentom w stanach nagłych oraz w sytuacji zagrożenia życia. Przypomnijmy, iż dyrekcja IMiD podkreślała, że na pozostałe świadczenia pacjenci będą musieli czekać aż do przyszłorocznego kontraktu lub do czasu uzyskania przez placówkę środków finansowych za tegoroczne nadwykonania.

Pieniądze się znalazły.

- Procedury pediatryczne nie są wycenione w sposób prawidłowy, w przyszłym roku zamierzamy to zmienić - powiedział dziennikarzom 27 listopada minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do sytuacji w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka.

Minister zdrowia przypomniał, że oprócz nadwykonań IMiD ma także niewykonania, czyli Instytut nie zrealizował liczby świadczeń zapisanej w kontrakcie z NFZ, za które mógłby otrzymać pieniądze. - NFZ zaproponował środki finansowe rozliczające pierwsze półrocze. Powinny wystarczyć do końca roku tak, by Instytut mógł normalnie funkcjonować - podkreślił minister Arłukowicz.

Zwrócił także uwagę, że problemem, który dotyczy również innych ośrodków, jest niewłaściwa wycena procedur pediatrycznych. Jak powiedział, takie opinie wyrażają uznani specjaliści w dziedzinie pediatrii, którzy przygotowali w tej sprawie dokument. Został on skierowany do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

- W przyszłym roku chcemy podwyższyć wycenę procedur pediatrycznych - zapowiedział minister.

Nie ma długu, jest problem

Natomiast 28 listopada, w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24, minister Bartosz Arłukowicz podkreślał, iż rozmowy dyrekcji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ toczyły się od sierpnia tego roku: ich celem było poprawienie sytuacji finansowej IMiD.

- Nie jest on na szczęście w najgorszej kondycji i nie ma wielomilionowego zadłużenia. Pokazujemy obecnie na przykładzie tej placówki, że można zbilansować szpital, przesuwając środki z niedowykonań na nadwykonania - stwierdził minister zdrowia.

Poinformował też, że dyrekcja Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie doszła do porozumienia z mazowieckim NFZ i wznowi na początku grudnia przyjęcia pacjentów.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że prawdziwy problem dotyczy instytutów mających zobowiązania na poziomie kilkuset milionów złotych, np. Centrum Zdrowia Dziecka.

- Zadłużenie narastało przez długie lata. Obecnie możemy albo dosypać środków, albo reformować.

Stawiamy na to drugie rozwiązanie: program naprawczy, tworzony przez zespół ekspertów, powstaje właśnie w CZD i będzie wzorem dla innych instytutów - przekonywał Arłukowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH