Wybudują szpital w formule PPP

92 mln zł kredytu pozyskano od konsorcjum banków na finansowanie budowy i wyposażenia szpitala w Żywcu. Inwestycję realizuje InterHealth Canada w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Na zakończenie prac inwestor ma 25 miesięcy od zamknięcia finansowego projektu.

Inwestycja w Żywcu będzie pierwszym w Polsce tak dużym przedsięwzięciem realizowanym w ramach PPP w sektorze ochrony zdrowia.

Kredyt - 92 mln zł, z możliwością zwiększenia do 135 mln zł, udzielony został w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą: FM Bank PBP, Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i Alior Bank. FM Bank PBP zapewni finansowanie kwoty podatku VAT - poinformowała Gazeta Wyborcza.

Impuls dla kolejnych takich inwestycji?

Przypomnijmy, że 15 września 2011 r. starostwo powiatowe w Żywcu (organ założycielski szpitala) i kanadyjski inwestor (spółka InterHealth Canada) podpisały umowę partnerską. Umowa zobowiązuje firmę do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia nowego szpitala, a następnie pełnienia funkcji jego operatora przez 30-letni okres koncesji.

Na realizację inwestycji inwestor ma 25 miesięcy od zamknięcia finansowego projektu. Firma InterHealth Canada angażując się cztery lata temu w budowę żywieckiego szpitala, nie ukrywała, że jeśli ten projekt zakończy się sukcesem, za nim pójdą kolejne.

Przykład Żywca może stać się impulsem dla innych samorządów, które bacznie przyglądają się inwestycjom w takim modelu. Powodzenie projektu ma duże znaczenie, może bowiem zmobilizować do działania tych, którzy czekają na rozstrzygnięcie losów żywieckiego przedsięwzięcia.

- Zakładamy, że z czasem nasz model będzie stosowany w innych projektach w polskiej opiece zdrowotnej - ocenia Nasser Massoud, członek zarządu oraz dyrektor inwestycji globalnych i rozwoju w InterHealth Canada.

Kanadyjskie doświadczenia

W Kanadzie zrealizowano lub realizuje się obecnie ok. 160 projektów w ramach PPP, przy czym 59 związanych jest z ochroną zdrowia.

Jednocześnie Kanadyjczycy podkreślają, że decydującą rolę odgrywa tu wsparcie na poziomie politycznym, wsparcie ustawodawcze i na poziomie administracyjnym, wsparcie różnych agencji, odpowiednia alokacja ryzyka i duża konkurencyjność projektów.

W ramach żywieckiej inwestycji firma Interhealth Canada Limited ma wybudować w Żywcu nowy ośrodek, który zastąpi jedyny szpital w tym regionie wycofywany z użytkowania. Partner prywatny będzie również odpowiedzialny za świadczenie usług medycznych w nowej placówce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH