Wybił ostatni dzwonek

Od 29 sierpnia do 30 września 2011 r. PARP przeprowadzi drugi w tym roku nabór wniosków na projekty badawcze i rozwojowe

Multimedia

Czy badania i rozwój staną się motorem napędowym europejskiej gospodarki w kolejnych latach? Komisja Europejska liczy, że regularnie rozwijana działalność B+R umożliwi stworzenie innowacyjnej gospodarki UE, mogącej realnie konkurować z gospodarką amerykańską.

Dzięki środkom oferowanym zwłaszcza w ramach funduszy strukturalnych UE polscy przedsiębiorcy mogą od kilku lat finansować prowadzone przez siebie badania i prace rozwojowe. Wśród najaktywniejszych branż poszukujących wsparcia na działalność B+R jest branża medyczno-farmaceutyczna.

W zeszłorocznym konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na wsparcie projektów celowych spośród 101 projektów rekomendowanych do wsparcia, aż 13 dotyczyło przedsięwzięć z szeroko rozumianego sektora ochrony zdrowia. Dla zainteresowanych wybił jednak ostatni dzwonek - z miesiąca na miesiąc dostępnych źródeł wsparcia jest bowiem coraz mniej.

Strategia Europa 2020

Przedstawiona w ubiegłym roku przez Komisję Europejską, stanowiąca dokument strategiczny Unii Europejskiej na najbliższe dziesięciolecie, strategia Europa 2020 wskazała, iż nadrzędnym celem rozwojowym gospodarki UE jest stworzenie inteligentnej i zrównoważonej gospodarki sprzyjającej włączeniu społecznemu.

Cel ten ma być realizowany poprzez 5 celów szczegółowych, z których jednym z kluczowych jest znaczące zwiększenie wydatków na badania i rozwój oraz innowacje: zgodnie z zapisami strategii do 2020 r. kraje Unii Europejskiej powinny przeznaczać na inwestycje w badania i rozwój oraz w innowacje 3% swojego PKB (biorąc pod uwagę zarówno środki publiczne, jak i prywatne). Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2009 r. jedynie trzy skandynawskie kraje UE (Dania, Szwecja i Finlandia) przekroczyły dotychczas restrykcyjny, 3-procentowy limit wydatków.

Polska, z wydatkami na badania na poziomie 0,68% PKB, plasuje się znacznie poniżej średniej europejskiej, wynoszącej obecnie 2,01%. Dlatego też kluczowym wyzwaniem stojącym przed UE w najbliższych latach powinno być podjęcie działań zmierzających do wejścia na ścieżkę inteligentnego rozwoju.

W przypadku obszaru B+R wiązać się to będzie ze stworzeniem korzystnych warunków oraz zaoferowaniem (zarówno organizacjom badawczym, jak też przedsiębiorcom) wsparcia finansowego umożliwiającego prowadzenie badań naukowych, zmierzających do wdrażania innowacji (nowych produktów i usług), determinujących wzrost gospodarczy i zatrudnienie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH