Przemyślany układ funkcjonalny szpitala umożliwia redukcję kosztów eksploatacji i zwiększenie przychodów placówki

Bałagan funkcjonalny, któremu towarzyszył brak środków i pomysłów, narastał w polskich szpitalach przez lata. Ogromne, często zbędne powierzchnie generujące koszty utrzymania, przy jednoczesnym braku miejsca na rozwijanie nowych usług - taka jest teraz rzeczywistość naszych placówek.
Jest jednak szansa, że sytuacja zmieni się na lepsze, głównie dzięki realizacji programów dostosowawczych, które dają czasem możliwość głębokiej ingerencji w układ funkcjonalny. Szansę tę wykorzysta m.in.
SP ZOZ w wielkopolskiej Wrześni.
Choć budynek Szpitala Powiatowego we Wrześni ma już 80 lat, pod względem funkcjonalnym sprawdzał się dotychczas znacznie lepiej niż szpitale budowane w późniejszym okresie. Problemem okazało się jednak ustalenie optymalnej liczby łóżek.

Teraz rozbudowa

- Kilka lat temu zdecydowaliśmy się na redukcję łóżek z 200 do 130. Mieliśmy wówczas około 5,5 tys. hospitalizacji rocznie i uważaliśmy, że to wystarczy - wspomina dyrektor Zbyszko Przybylski, od dziesięciu lat zarządzający wrześnieńską placówką. - Liczba hospitalizacji wzrosła jednak wkrótce do 9 tys. rocznie, głównie dzięki szybkiej diagnostyce i nowoczesnym metodom leczenia, które znacznie skróciły średni czas pobytu pacjenta w szpitalu, ale także programowi medycznemu uwzględniającemu lokalne potrzeby epidemiologiczne.
- Utworzyliśmy np. nowy oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym, który leczy obecnie 200 udarów rocznie, rozwinęliśmy ortopedię, kardiologię, urazówkę i rehabilitację - wymienia dyrektor Przybylski. - W efekcie okazało się, że musimy wrócić do 200 łóżek, ponieważ mniejsza liczba nie zaspokoiłaby potrzeb powiatu liczącego 77 tys.
mieszkańców.
Tymczasem rozporządzenie ministra zdrowia z 2005 r. (później nowelizowane) o dostosowaniu obiektów ochrony zdrowia do europejskich standardów, określające nowe normy powierzchni na łóżko, spowodowało zagrożenie redukcją miejsc do 110-120. Obiekt liczący 5 tys. mkw. nie pomieściłby więcej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH