
Jak wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu do jednego z trzech rozporządzeń w sprawie tzw. sieci szpitali, na liście świadczeń odrębnie finansowanych (poza ryczałtem) znajdują się świadczenia kosztochłonne. Czy ten wykaz jest kompletny?
Część świadczeń na wspomnianej liście zapewnia kompleksową opiekę, ma osobny zakres w planie finansowym (chemioterapia, programy lekowe) albo źródło finansowania w osobnych regulacjach.
Wykaz obejmuje też te świadczenia, które są szeroko oferowane w wielu placówkach komercyjnych (usunięcie zaćmy, endoprotezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego). Lista obejmuje również świadczenia, k tóre są nielimitowane (np. diagnostyka i leczenie onkologiczne czy świadczenia związane z porodem i opieką nad noworodkami).
Braki w wykazie
- Niestety, istnieje szereg kosztochłonnych procedur, które nie znajdują się na tej liście. Mam wrażenie, że o niektórych zapomniano. Dlatego będziemy w ramach konsultacji wnioskować o uzupełnienie tej listy - informuje Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, i podaje wiele przykładów: wszczepianie implantów, protonoterapia, procedury stosowane w neurochirurgii.
- Wydaje się, że tworząc tę listę, pomyślano o tych podmiotach, które się znalazły poza siecią, natomiast nie wzięto pod uwagę ośrodków wysokospecjalistycznych, które w sposób oczywist y będą miał y trudności, jeśli będą musiały za jakiś materiał zapłacić kilkadziesiąt tys. zł. Wtedy dziesięć razy się zastanowią, zanim to zrobią - zaznacza.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ma także wątpliwości co do algorytmu wyliczania kontraktu szpitalnego. - Niepokoi nas to, że nie bierze się pod uwagę dynamiki wzrostu kontraktu od 2015 r. Bo bazą będzie wykonanie za 2015 rok - mówi Barbara Bulanowska.
Zwraca uwagę na fakt, że zarządzający szpitalami nadal nie wiedzą, jak ostatecznie będzie wyglądało finansowanie. - Dobrze byłoby, aby oddziały NFZ zostały zobowiązane, żeby do końca czerwca nam przedstawić war tość kontraktu na IV kwartał tego roku, abyśmy mogli cokolwiek zaplanować. Jak dyrektor ma np. podpisywać zobowiązania ze związkami, skoro nie wie, jak od października będzie się kształtował jego kontrakt - podsumowuje dyr. Bulanowska.
Barbara Szubert, dyrektor SPOZ w Lublińcu, odnosząc się do sposobu ustalania ryczałtu dla szpitali w ramach sieci, wskazuje, że wzór służący do wyliczenia ryczałtu jest niezrozumiały i nieczytelny. - Mam nadzieję, że po kolejnym spotkaniu z płatnikiem dowiemy się więcej o wysokości ryczałtu, jaki będzie nas obowiązywał od 1 października - mówi Barbara Szubert.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 17:55 AOTMiT o posiedzeniu Rady Przejrzystości 23 kwietnia
- 17:00 Łódź: uniwersytet medyczny będzie miał 20 nowych laboratoriów za 63 mln zł
- 16:25 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
- 15:55 Resort zdrowia ma do wydania na programy profilaktyczne 55 mln zł, ogłasza konkursy
- 15:25 Kraków: schron pod szpitalem wkrótce będzie dostępny dla turystów
- 15:10 Częstochowa: ojcowie posadzili drzewka w ogrodzie szpitala na Parkitce
- 14:55 MZ: opieka zdrowotna w szkołach będzie realizowana w uzgodnieniu z rodzicami
- 14:28 Łódzki OW NFZ udostępnił informację o nagrodach dla dyrektorów i pracowników
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych