Wszystkie szpitale są nasze

Resort zdrowia deklaruje: - Lecznica ma otrzymywać kontrakt ze względu na jakość świadczonych usług, a nie strukturę własnościową

W prowadzenie konkurencji płatników publicznych i prywatnych, organizowanej za pomocą silnego centralnego regulatora (w zakresie składki podstawowej, nie tylko dodatkowej) oraz szybsze zrównanie praw podmiotów publicznych i niepublicznych wykonujących działalność leczniczą - to niektóre postulaty uczestników I Kongresu Szpitali Prywatnych.

Zapowiadane przez rząd zmiany legislacyjne mają zlikwidować rozróżnienie między szpitalem publicznym i niepublicznym: wszystkie staną się zakładami wykonującymi działalność leczniczą. Zwracał na to uwagę m.in. Marek Haber, wiceminister zdrowia.

- Zmieniając od kilku lat ochronę zdrowia, staramy się m.in., aby podział na publiczne i niepubliczne placówki stał się przeszłością. Szpital ma otrzymywać kontrakt ze względu na jakość świadczonych usług, a nie strukturę własnościową. Tego wyrazem jest wejście w życie Ustawy o działalności leczniczej - mówił wiceminister.

- To nie jest wspieranie prywatnej ochrony zdrowia, to jest wspieranie dobrego leczenia - podkreślał Marek Haber.

Jak wyjaśniał, nadrzędnym celem jest, aby środki publiczne były kierowane do tych, którzy najlepiej je zużytkują.

- Najwyższy czas przestać pytać, czy placówka jest publiczna, czy prywatna, ale czy dobra, czy zła - apelował Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, organizującej kongres wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych (OSSP).

Apel do premiera

Pozytywne sygnały i korzystne dla placówek niepublicznych zmiany legislacyjne, zdaniem uczestników kongresu, to za mało. W apelu do premiera Donalda Tuska podkreślają, że działania rządu dotyczące reformy systemu ochrony zdrowia są niewystarczające i brakuje w nich docelowych założeń.

Chcą zatem kompleksowej reformy opieki zdrowotnej i proponują zmiany, które powinno się zrealizować. - Mimo trwającego do niedawna przez pięć lat średniorocznego tempa wzrostu budżetu NFZ w wysokości 20%, odczuwalny poziom opieki rósł zdecydowanie wolniej - czytamy w apelu. Wynika z tego, że środki publiczne nie są optymalnie wydatkowane. Rozwiązaniem może być konkurencja dla Funduszu - kilku publicznych i prywatnych płatników.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH