Wszyscy zakażeni HCV mają szansę na wyleczenie

Już prawie rok finansowana jest rewolucyjna terapia dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Wirus przestanie zabijać Polaków - zapewniają specjaliści i wskazują, jak to zrobić.

Nowa terapia może pozwolić w istotny sposób powstrzymać w Polsce epidemię nowych zakażeń wirusem HCV, który wywołuje WZW C - zaznacza prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Możliwość tak efektywnego leczenia jest o tyle istotna, że co piąty pacjent z przewlekłym zakażeniem HCV jest narażony na marskość wątroby i raka wątroby. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce do 84% zakażeń wirusem HCV dochodzi w placówkach ochrony zdrowia. Pozostałe przypadki to między innymi skutek zakażenia podczas zabiegów kosmetycznych, wykonywania tatuaży i przyjmowania narkotyków.

Lepszy profil bezpieczeństwa

W Polsce przewlekle zakażonych HCV jest około 231 tys. osób, czyli 0,6% populacji. Do niedawna w naszym kraju większość chorych leczono terapią, której skuteczność wynosiła 40% (chodzi o terapię interferonem i rybawiryną). Dzięki refundacji terapii bez interferonu możliwe jest leczenie dające praktycznie 100% skuteczności. - Dodatkowo czas leczenia skraca się z 48 tygodni do 12 tygodni, a jest nadzieja, że niedługo pewne grupy pacjentów można będzie leczyć jeszcze szybciej - zaznacza prof. Flisiak.

Ekspert wskazuje, że nowe terapie mają zdecydowanie lepszy profil bezpieczeństwa. - Stosowane przed erą leków bezinterferonowych terapie w leczeniu zakażeń HCV często były zbyt obciążające dla sporej populacji chorych. W efekcie osoby w wieku podeszłym i cierpiące na inne przewlekłe choroby, były pozbawione możliwości leczenia.

- Dziś takie czynniki jak wiek, waga czy współistnienie innych chorób nie stanowią podstaw do wykluczenia z terapii zakażeń HCV - zaznacza dr Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak wyjaśnia, nowa bezinterferonowa terapia - określana w skrócie jako 3D - jest dobrze tolerowana nawet przez 80-letnich pacjentów. Do leczenia mogą być zakwalifikowani praktycznie wszyscy dorośli chorzy na WZW C, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, czyli zarówno pacjenci z zaawansowanym włóknieniem wątroby i marskością, jak i ci, u których proces włóknienia jest bardzo mało zaawansowany, a także osoby po przeszczepach wątroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH