Finałowa debata cyklu regionalnych konferencji Rynku Zdrowia

Katowicka debata "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa", zwieńczyła trzecią już edycję cyklu regionalnych spotkań przygotowanych przez redakcję i wydawcę miesięcznika Rynek Zdrowia. Finałowa konferencja cyklu odbyła się 31 maja br. w ramach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W stolicy Górnego Śląska o najważniejszych problemach związanych m.in. z finansowaniem i organizacją lecznictwa w województwie rozmawialiśmy w gronie menedżerów opieki zdrowotnej, lekarzy, przedstawicieli samorządów i administracji państwowej, NFZ oraz ekspertów rynku medycznego.

Strategie samorządów

Mariusz Kleszczewski, członek Zarządu Województwa Śląskiego, przedstawił sytuację finansową szpitali marszałkowskich w regionie: - Przychody naszych jednostek w 2009 r. stanowiły 105% tych z roku 2008, ale w kosztach było to 110% i oczywiście nie jest to korzystna tendencja - mówił Mariusz Kleszczewski. - Warto jednak zaznaczyć, że rok 2008 był pierwszym, kiedy placówki te odnotowały dodatni wynik finansowy.

Wprawdzie spadają długoterminowe zobowiązania lecznic podległych samorządowi wojewódzkiemu, jednak, niestety, rosną krótkoterminowe oraz już wymagalne.

Jednym z elementów programu mającego powstrzymać te niekorzystne tendencje, a także zoptymalizować strukturę łóżek w woj. śląskim, jest plan konsolidacji niektórych placówek. Na pierwszy ogień poszła fuzja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Argumenty, które przemawiały za tak głęboką reorganizacją tych jednostek, zaprezentował podczas dyskusji zarówno wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, jak i Kazimierz Pankiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, o czym szerzej piszemy na str. 5.

- Planujemy w przyszłości skoncentrowanie się na 26 jednostkach strategicznych dla regionu. Pozostałe nie muszą być prowadzone przez samorząd województwa - dodał Mariusz Kleszczewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH