WHO nie jest organizacją, która miałaby zarządzać patentami

Dzisiejszy postęp w nauce stwarza ogromne możliwości i rozbudza oczekiwania, jeśli chodzi o nowe leki. Jednak liczba produktów będących w procesie R&D (badań i rozwoju) jest niewystarczająca do spełnienia potrzeb zdrowotnych wszystkich mieszkańców globu. Z przeprowadzonej analizy WHO wynika, że w latach 1975-2004 zarejestrowano ponad 1500 nowych leków, z tego tylko 21 dotyczyło chorób tropikalnych i gruźlicy - chorób najbardziej dotykających państwa rozwijające się.
W 2003 roku kraje członkowskie WHO powołały niezależną komisję, której celem było dokonanie analizy sytuacji i możliwości przyspieszenia badań i rozwoju w leczeniu chorób, które są nieproporcjonalnie zaniedbane i nękają najbiedniejsze państwa świata.
Od 2006 r. ta niezależna Komisja Własności Intelektualnej, Innowacji i Zdrowia Publicznego sporządzała raport, na podstawie którego Światowe Zgromadzenie Zdrowia zobowiązało WHO do przygotowania strategii globalnej i planu działania dla państw członkowskich. Efekty prac poznamy w połowie 2008 roku.
W strategii jest też dyskutowany element praw patentowych, rewizji obecnie istniejących zasad ochrony własności intelektualnej i funkcjonowania układu TRIPS. Wśród propozycji złożonych przez poszczególne państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe, grupy konsumenckie i przemysł farmaceutyczny pojawiają się takie rozwiązania, jak fundusze nagród czy zbiory patentów.
WHO nie jest organizacją, która miałaby zarządzać patentami. Jej rolą jest wspieranie starań członków organizacji, umożliwienie dyskusji i negocjacji, zapewnienie odpowiednich dokumentów i ukierunkowanie prac w zakresie leczenia chorób, które w niewspółmiernym stopniu dotyczą państw rozwijających się oraz terapii chorób występujących bardzo rzadko (orphan diseases).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH