Wsparcie finansów placówek czy ukryte współpłacenie?

Z danych Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych wynika, że w Polsce już przy co trzecim szpitalu działa fundacja. Zdaniem wielu prawników, część z nich powołano po to, by mogły pobierać dopłaty od pacjentów za usługi nieobjęte koszykiem świadczeń gwarantowanych.

To jest proteza, próba wyjścia z sytuacji, kiedy hipokryzja interpretacji przepisów podana przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ nie pozwala ludziom zapłacić za coś, czego de facto nie może zagwarantować płatnik - podkreśla Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.

Pożytek publiczny

Piotr Najbuk z kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka sp.k. wskazuje, że fundacje zakłada coraz więcej podmiotów leczniczych, zwłaszcza publicznych.

- Możliwość założenia fundacji służącej celom ochrony zdrowia wynika wprost z przepisów ustawy o fundacjach. Mogą one zarówno służyć gromadzeniu środków, m.in. na wsparcie działalności podmiotów leczniczych, jak też (jako odrębne podmioty) mogą stanowić sposób na wprowadzenie współpłacenia pacjentów obsługiwanych w ramach kontraktów z NFZ - wymienia prawnik.

Dodaje, że jest jeszcze jedna funkcja fundacji. Mogą one być organizacjami pożytku publicznego i jako takim przysługują im m.in. zwolnienia podatkowe, ale także zwolnienia z opłat skarbowych czy sądowych w zakresie prowadzonej działalności. Co ważne, mogą korzystać z dobrodziejstwa 1% odpisu podatku dochodowego.

Korzystając z tych możliwości, szpital może pozyskiwać dodatkowe pieniądze na własne cele, m.in. zakupy sprzętu czy niezbędne remonty.

Z tej ostatniej możliwości korzysta Fundacja Towarzystwo Przyjaciół Centrum Zdrowia Dziecka, działająca przy międzyleskim szpitalu. Jak zaznacza Anna Komolka, rzecznik prasowy Instytutu - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja ta nie jest w strukturach szpitala. Została utworzona wiele lat temu przez byłe lekarki i lekarzy, którzy w ten sposób postanowili wspierać szpital. Fundacja utrzymuje się z dobrowolnych darowizn oraz odpisu 1 proc. z podatku.

Zastępcze formy pobierania opłat

W niektórych szpitalach, m.in. okulistycznych i ginekologiczno-położniczych, fundacje służą współpłaceniu pacjentów. Te pierwsze umożliwiają osobom poddającym się operacji usunięcia zaćmy dopłacanie do lepszych soczewek. Szpitale ginekologiczno-położnicze natomiast za pośrednictwem fundacji pozwalają pacjentkom, które życzą sobie znieczulenia podczas porodu, otrzymanie go w zamian za cegiełkę o wartości ok. 600 zł.

Dr Wojciech Puzyna, prezes Zarządu Centrum Medycznego "Żelazna", dyrektor Szpitala św. Zofii w Warszawie, przyznaje, że w jego lecznicy działa fundacja. Jej g ł ównym z a d a n i e m jest jednak gromadzenie środków rzeczowych i finansowych dla optymalizacji funkcjonowania i rozwoju szpitala. Dodaje, że dopłata za znieczulenie jest dobrym rozwiązaniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH