Wsparcie dla diagnostyki

We wrześniu 2010 r. dokonano w Polsce pierwszego wszczepienia stymulatora serca odpornego na działanie pola magnetycznego.

W przyrodzie właściwie nie występują tak silne pola magnetyczne, które mogłyby wpłynąć na pracę stymulatora.

Natomiast pola takie wytwarzane są przez różne urządzenia, m.in. przez magnetyczny rezonans jądrowy.

Znajduje on coraz szersze zastosowanie w diagnostyce obrazowej zmian narządowych, często decydując o rozpoznaniu i ustaleniu dalszego leczenia.

Zmiana trybu pracy urządzenia

Pacjenci ze wszczepionymi rozrusznikami serca nie mogli być poddawani takiemu badaniu ze względu na niekorzystne oddziaływanie sił pola magnetostatycznego i elektromagnetycznego. Nie chodziło tu o ewentualne przemieszczenie się stymulatora serca czy elektrod, gdyż od dawna wykonywane są one w większości z nieferromagnetycznych elementów, ale o zmianę trybu pracy rozrusznika, mogącą stanowić zagrożenie dla pacjenta.

W konwencjonalnym stymulatorze istnieje przełącznik trybu pracy reagujący na pole magnetyczne.

Generalnie zmienia on tryb pracy "na żądanie" (zależny od aktywności elektrycznej serca) na tryb "sztywny". Wówczas to stymulator pracuje niezależnie od własnego rytmu pacjenta. Ponadto zostaje otwarte okno dostępu do przeprogramowania urządzenia. Obecnie większość rozruszników zaopatrzona jest w czujniki ruchu, sterujące częstością serca, których reakcja na silne pole magnetyczne jest trudna do przewidzenia.

Wreszcie prądy wzbudzone w elektrodach mogą powodować nadmierne nagrzewanie się tkanek otaczających ich końcówki, co może prowadzić nawet do oparzenia, skutkującego wzrostem progu stymulacji i w rezultacie utratą skuteczności stymulacji. Możliwe jest również wygenerowanie zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca.

Specjalne końcówki elektrod

Wprowadzone ostatnio do użytku urządzenia są pozbawione tych zagrożeń.

Specjalne końcówki elektrod mają zapobiegać wspomnianemu przegrzewaniu się mięśnia sercowego przylegającego do elektrody, a obwody elektryczne są w specjalny sposób ekranowane. Obecnie dostępne urządzenia wymagają jednak odpowiedniego zaprogramowania na czas badania.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH