Prof. Andrzej Szczeklik doktorem honoris causa UJ

Kiedy zamykaliśmy to wydanie RZ, data uroczystości wręczenia prof. Andrzejowi Szczeklikowi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego nie została jeszcze ustalona, ale wszystko poza tym już wiadomo: władze UJ postanowiły w ten sposób docenić wybitne osiągnięcia naukowe profesora .

Lista osiągnięć

A w szczególności: opracowanie teorii powstania i rozwoju astmy aspirynowej; opracowanie nowego modelu i metody badania trombinogenezy we krwi i wykazanie przy jej użyciu swoistych zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach z kręgu miażdżycy tętnic; pierwsze podanie prostacykliny człowiekowi, opisanie jej działania na ustrój ludzki i wprowadzenie jej do terapii; odkrycie polimorfizmu genetycznego syntazy LTC4 - kluczowego enzymu w biosyntezie leukocytów; wykrycie wspólnych zaburzeń metabolicznych kwasu arachidonowego w astmie i pokrzywce z nadwrażliwością na aspirynę oraz opis naturalnego przebiegu, sposobów rozpoznawania i leczenia astmy aspirynowej .

Humanista

Prof. Szczeklik ma w swoim dorobku naukowym m.in. opisanie mechanizmu jednej z postaci astmy - tzw. aspirynowej - oraz odkrycie genetycznego podłoża astmy oskrzelowej. Dzięki jego badaniom nad prostacykliną, związek ten znalazł zastosowanie w leczeniu chorób tętnic.
Działalność profesora spowodowała, że II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ jest obecnie zaliczana do najnowocześniejszych ośrodków interny i genetyki medycznej w Europie.
Prof. Andrzej Szczeklik jest nie tylko lekarzem i naukowcem, ale też humanistą, eseistą i pisarzem, przyjacielem i opiekunem artystów, związanym ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami oraz "Tygodnikiem Powszechnym" .

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH