Ablacja podłoża migotania przedsionków: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Migotanie przedsionków (AF) należy do chorób cywilizacyjnych.

Zwiększa ryzyko udaru mózgu, niewydolności serca oraz zgonu. Umieralność chorych z AF jest około 2-krotnie wyższa niż pacjentów z rytmem zatokowym. U wielu chorych znacznie obniża komfort życia i jest przyczyną licznych hospitalizacji.

W ostatnich latach mówi się o pandemii tej choroby.

AF jest najczęstszą tachyarytmią przedsionkową. Liczba hospitalizacji z powodu AF jest znacznie większa niż z powodu innych arytmii serca. Posiłkując się statystykami amerykańskimi, należy przyjąć, że problem dotyczy około 600 000 osób w Polsce i ma tendencję narastającą. Szacuje się, że do 2035 r. liczba chorych z AF ulegnie podwojeniu (dla Polski oznacza to wzrost liczby takich pacjentów do ponad 1 mln).

Skuteczność

Wobec porażki farmakoterapii antyarytmicznej w leczeniu tej choroby (choć nadzieje budzi ostatnio dronedaron, który u pacjentów bez niewydolności serca jako pierwszy lek antyarytmiczny nie zwiększa śmiertelności) coraz większą uwagę kieruje się na techniki leczenia zabiegowego (ablacja, stała stymulacja, implantacja okluderów do uszka lewego przedsionka).

Najlepsze wyniki w dotychczasowych analizach uzyskano dla przezskórnej ablacji - izolacji żył płucnych. Pierwszą pracą, która wykazała wyższość ablacji nad farmakoterapią, była retrospektywna analiza przeprowadzona przez Pappone i wsp., w której po 3-letniej obserwacji wykazano statystycznie istotnie wyższą przeżywalność pacjentów po ablacji względem leczonych farmakologicznie.

Grupa poddana ablacji miała ryzyko zgonu porównywalne do uzyskanej z rocznika statystycznego dla analogicznej grupy wiekowej osób zdrowych.

Próbę porównania farmakoterapii i leczenia ablacją podjęto w formie podwójnej metaanalizy - oddzielnie dla farmakoterapii w AF i badań oceniających leczenie zabiegowe. W każdej z grup było ponad 6 tysięcy pacjentów.

Średnia skuteczność farmakoterapii wynosiła 52% (dla placebo sięgała 25%) przy średnim czasie obserwacji 12 miesięcy. Skuteczność pojedynczego zabiegu ablacji wynosiła w całej grupie 57%. Całkowita skuteczność (kilka procedur) bez leków antyarytmicznych wynosiła 71%, natomiast przy stosowaniu leków antyarytmicznych sięgała 77%. Średni czas obserwacji wynosił 14 miesięcy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH