Wróżenie z przepisów

O skutkach wejścia w życie tzw. ustawy refundacyjnej wypowiadają się wszyscy uczestnicy rynku, a każdy z nich najbardziej martwi się o pacjenta...

Będę robić wszystko, żeby osiągnąć jeden główny cel: polski pacjent ma mieć tańsze leki, ma do nich mniej dopłacać. Jeśli dzisiaj ktokolwiek, używając argumentów koncernów farmaceutycznych, będzie próbował mnie z tej ścieżki sprowadzić, to dam się pociąć na kawałki, a nie pozwolę tego zrobić! - tak mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz w Sejmie podczas debaty nad ustawą o refundacji leków (17 marca 2011 r.).

Wiadomo - Sejm to polityka, polityka to często populizm. W końcu Sejm ustawę przyjął, a prezydent ją podpisał. Tyle że poza Sejmem populizmu mniej nie było. O skutkach wejścia w życie przepisów ustawy wypowiadają się wszyscy uczestnicy rynku farmaceutycznego, a każdy z nich najbardziej martwi się o pacjenta...

Analitycy: będzie drożej

Podczas kolejnych konferencji padały wyliczenia, według których pacjent - wskutek wejścia w życie nowych przepisów - ma zapłacić więcej. Nawet wiemy, o ile więcej. - Pacjenci zapłacą za leki dodatkowo około 3 mld zł w ciągu czterech lat - przestrzegali specjaliści firmy badawczej IMS Health, wskazując, iż ceny części leków, które nie będą podlegać rabatom, wzrosną, a na dodatek zmniejszą się dopłaty do refundacji przez NFZ.

Piotr Kula, prezes firmy analitycznej PharmaExpert, który również przewiduje podniesienie poziomu współpłacenia pacjenta, jako przyczynę tego wzrostu - poza rezygnacją ze sprzedaży leków refundowanych z obniżoną zapłatą - wskazuje wzrost cen rynkowych do poziomu maksymalnej ceny urzędowej.

Według prognoz PharmaExpert, przy założeniu, że resort obniży ceny producentów leków o 10%, istnieje ryzyko, że współpłacenie wzrośnie o 17,5% w stosunku do obecnego poziomu.

- To oczywiście jest efekt globalny. W podziale na klasy terapeutyczne współpłacenie wzrośnie, np. w przypadku leków przeciwdrgawkowych i przeciwzakrzepowych, ale są też takie, gdzie poziom współpłacenia na skutek wzrostu refundacji się obniży, dotyczyć będzie np. preparatów stosowanych w nadciśnieniu - ocenia Piotr Kula.

Dużo zależy od tego, w jakiej grupie limitowej znajdzie się lek: w przypadku leków w tzw. jumbo grupach, odpłatność dla pacjenta może wzrosnąć.

Twarde dane
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH