Centrum Kliniczne Akademii Medycznej we Wrocławiu powstało po... 35 latach

Do niedawnego otwarcia Centrum Klinicznego Akademii Medycznej we Wrocławiu doszło po zakończeniu pierwszego etapu realizacji tej inwestycji i uruchomieniu 11 klinik.
To drugie tak duże przedsięwzięcie w publicznym sektorze służby zdrowia w powojennym Wrocławiu, gdzie większość szpitali ma ponadstuletnią historię.
Decyzję o budowie nowego kompleksu budynków Akademii Medycznej podjęto w 1973 roku. Jako miejsce lokalizacji wskazano działkę przyznaną uczelni przez miasto: 20 ha terenu przy ul.
Borowskiej. Budowa miała potrwać 10 lat... Niestety, w 1976 roku wstrzymano wszelkie prace. Wznowione zostały w 1988 roku.

Hektary pod dachem

W roku 2006 władzom rektorskim udało się doprowadzić do zwiększenia wartości kosztorysowej inwestycji o 112 mln zł.
Ówczesny minister zdrowia prof. Zbigniew Religa zwiększył w planie medycznym liczbę łóżek do 860. Jesienią 2007 roku pierwsze kliniki AM otrzymały nowe siedziby i nowoczesne warunki pracy.
W tym roku planuje się oddanie do użytku kolejnych klinik (trzy przeniesione z innych szpitali) i nowego Regionalnego Centrum Medycyny Ratunkowej.
W drugim etapie budowy, z końcem 2009 r., do centrum przeprowadzi się 10 następnych klinik.
Centrum Kliniczne tworzy 9 dużych obiektów o łącznej kubaturze 475 m sześciennych, 11 ha powierzchni i 110 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Jest wyposażone w najnowszy, dobrej jakości sprzęt.
W 2007 r. wykonano tu m.in. badanie jelita cienkiego za pomocą endokapsuły przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury do diagnostyki krwawień z jelita cienkiego. Działa tam też specjalistycznie wyposażone Laboratorium Biologii Molekularnej. To druga w Polsce placówka, która w przypadku zagrożenia epidemią ptasiej grypy może wykonywać stosowne badania.
Jeden z najnowocześniejszch w Polsce bloków operacyjnych składa się z 20 sal, są tu też - co bardzo istotne - sale wybudzeń, mają 24 stanowiska. W tym samym kompleksie uczelnianym ma swoją siedzibę Centrum Medycyny Nuklearnej.
Przy ul. Borowskiej pracuje jeden z kilku w Polsce aparatów do diagnostyki nowotworowej PET. W przychodniach Centrum Klinicznego działa 56 poradni specjalistycznych.

Komplementy ministra

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH