Podczas uroczystej Gali kończącej IV Forum Rynku Zdrowia (22 października) wręczyliśmy Portrety Polskiej Medycyny - wyróżnienia przyznawane przez redakcję naszego miesięcznika i portalu rynekzdrowia.pl. W ten sposób, już po raz trzeci, dokonujemy swoistego podsumowania aktywności osób i instytucji w ciągu 12 miesięcy dzielących kolejne edycje Forum.

Laureatów wybrało kolegium redakcyjne po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim, organizacjami i stowarzyszeniami, menedżerami oraz laureatami z poprzednich lat. Portrety wręczyliśmy w sześciu kategoriach: Lekarz, Menedżer (placówki publiczne), Menedżer (placówki niepubliczne), Wydarzenie, Osobowość oraz Lider Rynku Zdrowia (laur główny).
Podobnie jak rok temu - i z tych samych powodów - nie przyznaliśmy natomiast wyróżnienia w kategorii Polityk Rynku Zdrowia. Uznaliśmy, że wizerunek zmian w ochronie zdrowia, choć zaczyna się rysować wyraźniej niż w ubiegłym roku, nadal pozostaje na razie w fazie koncepcji i ustaw, których skutki trudno na razie ocenić...
Ufając, że wprowadzanie najważniejszych zmian systemowych dopiero nastąpi, wierzymy zarazem, że za rok z wyborem laureata wśród polityków nie będziemy mieli najmniejszego problemu.
Jednak życie, na szczęście, nie znosi próżni. Postanowiliśmy zatem specjalnie wyróżnić tytułem Osobowości Rynku Zdrowia aktorkę i założycielkę Fundacji Mimo Wszystko - Annę Dymną.
W pewnych sytuacjach laureatka działa sprawniej niż publiczny system opieki zdrowotnej, nie oglądając się na przeciwności losu i nawet najbardziej niesprzyjające okoliczności.

Lider Rynku Zdrowia (laur główny):
Jacek Grabowski,
zastępca prezesa ds. medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia

Jacek Grabowski pracuje już u boku trzeciego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia; to sam w sobie wyczyn godny uwagi w polskiej rzeczywistości.
W NFZ zwykle na pierwszej "linii ognia", konsekwentnie dążący do praktycznego wprowadzenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów. Od 1 lipca 2008 roku - wbrew wielu sceptykom i krytykom oraz mimo różnych problemów występujących w pierwszym etapie wdrożenia - system ten zaczął w Polsce obowiązywać.
W czerwcu br., na jednej z konferencji Jacek Grabowski przypomniał, że jesteśmy już jednym z nielicznych krajów w Europie, które nie stosują zasad rozliczeń procedur medycznych opartych na Jednorodnych Grupach Pacjentów. Swoją tak silną motywację wprowadzenia JGP uzasadniał m.in.koniecznością porównywania w naszym kraju kosztów punktu we wszystkich szpitalach, następnie na poziomie oddziału, wreszcie na poziomie pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH