Wojewoda oceni inwestycje

Wojewodowie zaopiniowali pierwsze zgłoszenia złożone przez placówki medyczne w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Pozytywna ocena może zwiększyć ich szanse na kontrakt z NFZ. W staraniach o fundusze unijne niczego to nie zmieni. Przydałyby się większe preferencje.

Wojewoda dolnośląski zaopiniował pozytywnie 3 wnioski z jednego dużego szpitala. Do tej pory wpłynęło w sumie 9 wniosków - większość z dużych szpitali, m.in. marszałkowskich i 3 powiatowych - powiedziała nam Agnieszka Błażejewicz, kierownik Oddziału Zdrowia Publicznego i Statystyki Medycznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

To dopiero początek

- Nie było natomiast zgłoszenia od nowego podmiotu, który dopiero zamierza rozpocząć działalność leczniczą i stara się o fundusze - dodała i podkreśliła, że i one mogą przesyłać wnioski.

Powiedziała również, że z informacji, które docierają do Urzędu Wojewódzkiego, wynika, że w najbliższym czasie złożonych zostanie ok. 50 wniosków. Zaznaczyła, że dotychczas podmioty lecznicze wystąpiły w sumie o kilkadziesiąt milionów zł, w tym jeden o 22 mln zł. Wnioski dotyczyły głównie zakupu sprzętu i aparatury.

Przesyłanie formularzy w systemie teleinformatycznym IOWISZ o wydanie opinii o celowości inwestycji dopiero się rozpoczyna (system uruchomiono 27 września). W urzędach wojewódzkich mają zaledwie po kilka wypełnionych formularzy (np. do Zachodniopomorskiego UW trafił dotąd jeden wniosek - z Zachodniopomorskiego Szpitala Specjalistycznego w Gryficach). Jak ustaliliśmy, w województwie dolnośląskim i śląskim jest ich najwięcej.

Sezamie, otwórz się

Zainteresowanie uzyskaniem opinii wojewodów będzie rosło. IOWISZ jest bowiem jak zaklęcie otwierające sezam, w którym jest 12 mld zł na ochronę zdrowia z unijnej perspektywy finansowej 2014-2020, nie mówiąc o krajowych pieniądzach.

Komisja Europejska powiedziała jasno, że mapy potrzeb zdrowotnych to za mało, żeby rozpocząć rozdzielanie pieniędzy. Jak wyjaśniał wiceminister zdrowia Kr z ysz tof Łanda, "nie przekładają się one bezpośrednio na inwestycje". Dlatego konieczne było wprowadzenie dodatkowego instrumentu oceny planowanych inwestycji.

W przypadku ubiegania się o środki krajowe na inwestycje dotyczące szpitalnictwa i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wojewodom zgłasza się projekty o wartości odpowiednio - powyżej 3 mln zł i powyżej 2 mln zł. W odniesieniu do przedsięwzięć realizowanych w oparciu o środki unijne nie ma ograniczeń.

Za pośrednictwem systemu można również samodzielnie dokonać wstępnej oceny planowanej inwestycji. Wbrew pozorom to niezwykle ważna sprawa, bo dotychczas inwestor musiał działać po omacku i brać całe ryzyko na siebie. Nie miał żadnej pewności, że mimo zaangażowania olbrzymich środków, płatnik zechce kupować u niego usługi medyczne.

Samoocena zmniejszy ryzyko

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH