Podczas każdego "turnusu", wśród pacjentów poddających się leczeniu odwykowemu w ośrodku w Gorzycach, zawsze jest kilku lekarzy

W społecznym odczuciu nadużywający alkoholu lekarz to ktoś godny szczególnego potępienia.
Bo jak można leczyć, będąc systematycznie nietrzeźwym? To powoduje, że samo środowisko lekarskie czasem opacznie postrzega problem.
"Społeczność lekarska nie może sobie pozwolić na posiadanie w swym gronie czarnych owiec. Muszą być one wyeliminowane, zanim dziennikarze zrobią z tego news (...) szkodząc wizerunkowi nas wszystkich" - pisze w Gazecie Lekarskiej Tadeusz M. Zielonka.
Czy rzeczywiście lekarzy-alkoholików należy "eliminować", czy raczej pomóc im stać się trzeźwiejącymi?

Co piąty?

W Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach pytaliśmy, czy wśród pacjentów zdarzają się lekarze.
Z medialnych, i nie tylko, doniesień wynika, że medycy rzadko decydują się na terapię. Okazuje się, że podczas każdego "turnusu", wśród 140 pacjentów poddających się w Gorzycach stacjonarnemu leczeniu odwykowemu, zawsze jest kilku lekarzy. Bywają nawet osoby z profesorskim cenzusem.
Z początkiem 2007 r. okręgowe izby lekarskie organizowały konferencje poświęcone alkoholizmowi wśród lekarzy.
Analizując statystyki pokazujące, iluż to medyków przyłapano "w stanie wskazującym" (w 2006 r. - stu, z czego połowa trafiła pod sąd lekarski, ale nikomu nie polecono podjęcia leczenia odwykowego), można byłoby mniemać, że problem jest sztucznie wykreowany. Czy faktycznie? W Polsce nie ma miarodajnych badań, które odpowiedziałyby na pytanie: jaki procent środowiska jest uzależniony od alkoholu? Przed dwoma laty portal medyczny Esculap.pl umieścił na swych stronach ankietę z pytaniem: "Czy zetknąłeś się kiedyś bezpośrednio w swoim otoczeniu z problemem alkoholizmu wśród lekarzy?". Z ponad tysiąca respondentów aż 517 odpowiedziało: "Tak, w wielu sytuacjach". "Tak, w sporadycznych przypadkach" stwierdziło 570 ankietowanych.
Wydaje się więc, że konieczne byłoby przeprowadzenie w tej materii profesjonalnych badań. W USA dysponują taką wiedzą. Tam ok. 20% lekarzy jest uzależnionych od alkoholu. Podobnie jest wśród policjantów i żołnierzy. Jednym z "alkohologennych" czynników jest stres w pracy. Czego jak czego, ale stresów polskim medykom nie brakuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH