Zapobiegliwi dyrektorzy szpitali w Zakopanem i Chorzowie jako jedni z pierwszych w kraju przystąpili do ustawowej restrukturyzacji

O zakopiańskim Szpitalu Powiatowym im. Chałubińskiego i jego dyrektor, Reginie Tokarz, pisaliśmy w poprzednim wydaniu "Rynku Zdrowia". Dwa lata temu władze powiatu powierzyły jej kierowanie placówką, w której brakowało pieniędzy na wszystko, m.in. wynagrodzenia i leki...
Szpital w Zakopanem jako jeden z pierwszych w Polsce (a pierwszy w woj. małopolskim) przystąpił do restrukturyzacji.Wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wpłynął do wojewody małopolskiego już 20 maja, czyli w dniu uprawomocnienia się ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Tam Długi topnieją

- W 2003 r. placówka posiadała ponad 20 mln zł długu. Obecnie kwota zobowiązań zmniejszyła się do 14 mln zł, a ustawa o restrukturyzacji pozwoli zlikwidować wszystkie zobowiązania wymagalne w ciągu kilku miesięcy - powiedziała na konferencji prasowej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim dyrektor szpitala Regina Tokarz.
Natomiast jako pierwszy w woj. śląskim wniosek restrukturyzacyjny złożył chorzowski Zespół Szpitali Miejskich. Ubiega się o blisko 5,8 mln zł.
- 14 czerwca wojewoda wydał postanowienie o wszczęciu na wniosek naszego szpitala postępowania restrukturyzacyjnego - informuje Bożena Ferdyn, rzecznik prasowy ZSM w Chorzowie. - ZSM występuje o pożyczkę na spłatę kredytu, zaciągniętego w 2003 roku, na uregulowanie zobowiązań wobec pracowników z tytułu ustawy 203 i na spłacanie innych zobowiązań cywilnoprawnych.
Już 25 kwietnia dyrektor chorzowskiego ZSM Romuald Romuszyński powołał zespół ds. przygotowania wniosku o pożyczkę z budżetu państwa.

Nie czekali na ustawę

Zarówno w Zakopanem, jak i w Chorzowie, porządkowanie szpitalnych finansów zaczęto na przełomie 2003 i 2004 roku, kiedy "ustawa pomocowa" była jeszcze w legislacyjnych powijakach. Dyrektor Regina Tokarz sama jeździła do dłużników, aby przyspieszyć wyegzekwowanie zaległych należności, zlikwidowała deficytowy oddział zakaźny, zracjonalizowała zatrudnienie.
Z kolei w Chorzowie władze miasta w 2003 r. zadecydowały o połączeniu trzech jednostek w Zespół Szpitali Miejskich. Fuzja pozwoliła w 2004 r. na dokonanie poważnych zmian organizacyjnych, takich, jak m.in. połączenie oddziałów jednoimiennych, podział placówek na ostre, planowe i zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Odchudzono także personel (z 899 etatów w 2003 r. do 778 w 2004 r.).

A teraz rozwój

- Wskutek tych wszystkich zmian w ubiegłym roku koszty funkcjonowania ZSM zmniejszyły się o 10,8 proc., a przychody wzrosły o 3 proc. - mówi dyrektor Romulad Romuszyński. - Poprawiła się też płynność finansowa szpitali, dzięki czemu możemy planować rozwój ZSM, m.in. poprzez inwestycje własne oraz kredyt inwestycyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH