Zapobiegliwi dyrektorzy szpitali w Zakopanem i Chorzowie jako jedni z pierwszych w kraju przystąpili do ustawowej restrukturyzacji

O zakopiańskim Szpitalu Powiatowym im. Chałubińskiego i jego dyrektor, Reginie Tokarz, pisaliśmy w poprzednim wydaniu "Rynku Zdrowia". Dwa lata temu władze powiatu powierzyły jej kierowanie placówką, w której brakowało pieniędzy na wszystko, m.in. wynagrodzenia i leki...
Szpital w Zakopanem jako jeden z pierwszych w Polsce (a pierwszy w woj. małopolskim) przystąpił do restrukturyzacji.Wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wpłynął do wojewody małopolskiego już 20 maja, czyli w dniu uprawomocnienia się ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Tam Długi topnieją

- W 2003 r. placówka posiadała ponad 20 mln zł długu. Obecnie kwota zobowiązań zmniejszyła się do 14 mln zł, a ustawa o restrukturyzacji pozwoli zlikwidować wszystkie zobowiązania wymagalne w ciągu kilku miesięcy - powiedziała na konferencji prasowej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim dyrektor szpitala Regina Tokarz.
Natomiast jako pierwszy w woj. śląskim wniosek restrukturyzacyjny złożył chorzowski Zespół Szpitali Miejskich. Ubiega się o blisko 5,8 mln zł.
- 14 czerwca wojewoda wydał postanowienie o wszczęciu na wniosek naszego szpitala postępowania restrukturyzacyjnego - informuje Bożena Ferdyn, rzecznik prasowy ZSM w Chorzowie. - ZSM występuje o pożyczkę na spłatę kredytu, zaciągniętego w 2003 roku, na uregulowanie zobowiązań wobec pracowników z tytułu ustawy 203 i na spłacanie innych zobowiązań cywilnoprawnych.
Już 25 kwietnia dyrektor chorzowskiego ZSM Romuald Romuszyński powołał zespół ds. przygotowania wniosku o pożyczkę z budżetu państwa.

Nie czekali na ustawę

Zarówno w Zakopanem, jak i w Chorzowie, porządkowanie szpitalnych finansów zaczęto na przełomie 2003 i 2004 roku, kiedy "ustawa pomocowa" była jeszcze w legislacyjnych powijakach. Dyrektor Regina Tokarz sama jeździła do dłużników, aby przyspieszyć wyegzekwowanie zaległych należności, zlikwidowała deficytowy oddział zakaźny, zracjonalizowała zatrudnienie.
Z kolei w Chorzowie władze miasta w 2003 r. zadecydowały o połączeniu trzech jednostek w Zespół Szpitali Miejskich. Fuzja pozwoliła w 2004 r. na dokonanie poważnych zmian organizacyjnych, takich, jak m.in. połączenie oddziałów jednoimiennych, podział placówek na ostre, planowe i zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Odchudzono także personel (z 899 etatów w 2003 r. do 778 w 2004 r.).

A teraz rozwój

- Wskutek tych wszystkich zmian w ubiegłym roku koszty funkcjonowania ZSM zmniejszyły się o 10,8 proc., a przychody wzrosły o 3 proc. - mówi dyrektor Romulad Romuszyński. - Poprawiła się też płynność finansowa szpitali, dzięki czemu możemy planować rozwój ZSM, m.in. poprzez inwestycje własne oraz kredyt inwestycyjny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH