Właściwy model biznesowy pilnie poszukiwany

Na opiekę długoterminową wydajemy ponad 5 mld zł rocznie. To oczywiście za mało. Jednak czy naprawdę brak finansowania jest kluczowym problemem? Czy wystarczy zwiększyć finansowanie i poprawią się warunki opieki dla naszych seniorów?

Odpowiedź na powyższe pytania brzmi „nie”, ponieważ należy zbudować przede wszystkim efektywny model działania, unikalny na skalę polskiej ochrony zdrowia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej funkcjonującym na rynku modelom i odpowiemy na pytanie, który z nich wybrać - zarówno z punktu widzenia mikro-, jak i makroekonomicznego (systemowego), tak, aby w Polsce rozwinęła się zdrowa opieka długoterminowa.

Wprowadzenie

Polska doszła już do momentu, w którym trzeba przestać mówić o podstawach, to wiedzą już wszyscy - i rządzący, i sami zainteresowani opieką długoterminową czy ich rodziny. Konieczne jest jak najszybsze opracowanie modelu działania, bez względu na to, czy jest to sektor publiczny czy prywatny.

I tu przechodzimy do nieco trudniejszych pytań: ile ośrodków potrzebujemy, jaki typ pomocy czy ośrodków jest niezbędny, gdzie powinny być one zlokalizowane, jakie usługi powinniśmy tam świadczyć, jak wykorzystać ekonomię skali, żeby obniżyć koszty funkcjonowania, jak pozyskać dobrych, empatycznych pracowników, jak zdobywać pacjentów, gdy finansowanie NFZ jest niepewne, wreszcie jak zorganizować finanse i kontroling, aby roczne zyski pokrywały przynajmniej spłatę zobowiązań oraz zapewniały środki na inwestycje odtworzeniowe, utrzymanie lub poprawę jakości.

Po pierwsze, co nas czeka w przyszłości

W ciągu najbliższych 20 lat liczba osób 65+ w Polsce wzrośnie o około 3 mln, czyli do 8,5 mln osób. Od 2 do 8% będzie rosła zachorowalność na choroby przewlekłe (demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca, osteoporoza). Zmienia się model rodziny, rośnie liczba osób samotnych, a osoby młode (dzieci, wnuki) coraz częściej zmieniają miejsce zamieszkania, co prowadzi do większej liczby osób starszych bez opieki.

Jak szacujemy, rynek opieki długoterminowej może wzrosnąć z aktualnych 5,4 mld zł do blisko 8 mld zł w 2020 roku, i to przy założeniu, że tylko 50% popytu zostanie zaspokojone (jak to jest obecnie) ze względu na niewystarczające finansowanie.

Polska na tle krajów OECD wypada bardzo blado, tylko 5% seniorów powyżej 65. roku życia objętych jest pomocą w ramach opieki długoterminowej, podczas gdy średnia OECD to 14%, a najlepsza w rankingu Szwajcaria - 20%. Jeszcze większa przepaść dzieli Polskę od Europy, gdy spojrzymy na liczbę łóżek na tysiąc mieszkańców powyżej 65. roku życia. W Polsce mamy 20 łóżek, podczas gdy średnia OECD wynosi 50, w krajach takich jak Szwecja czy Szwajcaria jest ich nawet 70.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH