Ministerstwo odsłoniło tajniki tworzenia sieci szpitali

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia znalazły się już szczegółowe informacje dotyczące projektu sieci szpitali. Będą ją tworzyć na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo będą miały te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Nie tylko wielkość

Oto najważniejsze kryteria wejścia do sieci:

  • Uczestnictwo w systemie kształcenia kadr medycznych
  • Realizowanie zadań wynikających z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów
  • Wykonywanie i upowszechnianie nowych technologii medycznych i standardów medycznych
  • Wykonywanie zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem wewnętrznym państwa
  • Ważna będzie też sytuacja finansowa szpitali.

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecydują przedstawiciele samorządu. W tym celu powstaną regionalne rady ds. szpitali, które wytypują placówki do sieci. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia, który będzie musiał uwzględnić pozytywną opinię Rady ds. Szpitalnictwa.
"Mając na uwadze fakt, iż istnienie małych szpitali, o wielkości do kilkudziesięciu łóżek, jest nieracjonalne w kontekście zapewnienia właściwego poziomu jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, jak również nie jest w pełni uzasadnione ekonomicznie, ocenia się, iż w polskich warunkach minimalna wielkość szpitala powinna wynosić 150 łóżek" - ocenia resort zdrowia.
Jednak według ministerstwa, kryterium wielkości szpitala nie będzie brane pod uwagę w przypadku jednostek badawczo-rozwojowych, niektórych szpitali jednoprofilowych i wszystkich tych szpitali, których przeważająca część działalności wiąże się z udzielaniem świadczeń wysokospecjalistycznych.
Ministerstwo podkreśla też, że minimalna liczba łóżek nie będzie decydującym kryterium przy włączaniu placówek do sieci.
Również szpitale zadłużone będą miały szansę na wejście do sieci, pod warunkiem, że zobowiążą się do opracowania i wdrożenia, w wyznaczonych terminach, skutecznych programów naprawczych.

Nic na zawsze

Dla ok. 50 placówek, które nie są w stanie zrestrukturyzować się bez wsparcia z zewnątrz, a są niezbędne dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w kraju, resorty zdrowia i finansów przygotują programy wsparcia z budżetu państwa.
Sieć szpitali ma być tworzona przez pięć lat. W tym okresie placówki będą mogły być wpisywane na listę bądź z niej wypisywane. Szpitale, które znajdą się poza siecią, mogą być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.
Decyzje zależeć będą od ich organów prowadzących.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH