Jak w każdej rodzinie, tak i w naszej hurtowo-aptekarskiej familii zdarzają się kłótnie, a nawet konflikty

Dystrybucja leków w Polsce budzi ostatnio spore emocje. A to za sprawą sprzedających produkty za jeden grosz litewskiej sieci Euro Apteka, a to z powodu postępującej koncentracji obrotu detalicznego przez silne ekonomicznie sieci związane kapitałowo z dużymi hurtowniami farmaceutycznymi.
Wiele, spośród wciąż przeważających na naszym rynku, małych aptek rodzinnych jest zadłużonych wobec hurtowych dostawów. Dochodzi więc do - wywołujących kolejne napięcia w branży - przejęć "za długi".
- Hurtownie i apteki muszą współpracować. Jedziemy na tym samym wózku. Tyle że, jak w każdej rodzinie, tak i w naszej hurtowo-aptekarskiej familii zdarzają się kłótnie, a nawet konflikty - wyznał "Rynkowi Zdrowia" właściciel małej apteki, prosząc o zachowanie anonimowości.
Do oceny relacji między aptekami a wielkimi dystrybutorami, udało się nam namówić przedstawicieli Izb Aptekarskich oraz szefów czołowych polskich hurtowni leków.

Łatwo obejść prawo

- Ustawa jasno określiła, że jedna liczba aptek w jednej sieci sieć może przekraczać 1 proc. udziału w rynku w województwie. Niestety, niektóre hurtownie to obeszły - mówi dr Stanisław Piechula Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, koordynator Departamentu Obrony i Konsolidacji Aptek Naczelnej Rady Aptekarskiej.
- W ustawie zapisano, że kto ma 1 proc. aptek w województwie, nie może dostać nowego zezwolenia. Co zrobiły hurtownie i firmy? Jak miały już 1 proc., to otwierały nową spółkę z o.o., która zakładała kolejne apteki, mające do 1 procenta udziału w rynku.
Zdaniem Stanisława Piechuli przepisy antykoncentracyjne obszedł m.in. krajowy lider hurtowego obrotu lekami, grupa PGF.
- PGF kupiła Apteki Polskie 21, potem jedną spółkę, drugą, itd.. W ogóle nie musieli się starać o zezwolenia. W tej chwili na Śląsku mają około 40 aptek, kiedy według przepisów mogli mieć tylko 13 - dodaje Piechula. - Wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, żeby odebrał PGF-owi zezwolenia

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH