Wielkie liczenie czas zacząć

Nie ma w kraju żadnej instytucji, która formalnie mogłaby zbierać szczegółowe dane o szpitalnych kosztach

Minęły ponad dwa lata, od marca 2009 roku, kiedy w Rynku Zdrowia pisaliśmy, że placówki medyczne korzystające ze środków publicznych będą miały obowiązek prowadzenia rachunku kosztów udzielanych świadczeń oraz dostarczania odpowiednich sprawozdań resortowi zdrowia. Wprowadzenie takiej nowelizacji w Ustawie o ZOZ-ach przewidywało Ministerstwo Zdrowia. Na skierowanym do konsultacji społecznych projekcie dokumentu jako termin jej wprowadzenia w życie widniała wówczas data 1 stycznia 2010 roku...

Zarówno resort zdrowia, jak i NFZ przywiązywały dużą wagę do powodzenia tych wielkich rachunków. Tak zdobywana wiedza jest bowiem wręcz bezcenna, bo dałaby płatnikowi podstawy do urealnienia wycen procedur (szczególnie tych kosztochłonnych) - ich taryfikacji, a szpitalom o podobnym poziomie referencyjnym możliwość benchmarkingu.

Agencja Oceny Technologii Medycznych proponowała też - w autorskim projekcie - wspólnie z NFZ stworzenie systemu szczegółowego raportowania kosztów przez wybraną grupę szpitali. Propozycja nie doczekała się realizacji.

Resort nie zarzucił jednak pomysłu liczenia kosztów w ochronie zdrowia na większym niż dotąd poziomie szczegółowości.

Stąd między innymi zapowiadany niedawno projekt ustawy o agencji taryfikacji, która zajmowałaby się zbieraniem i przetwarzaniem informacji uzyskiwanych z ZOZ-ów - w taki sposób, by były one przydatne dla płatnika. Ministerstwo Zdrowia na 29 marca br. zaprosiło już nawet dziennikarzy do udziału w konferencji prasowej, na której miało przedstawić projekt takiej ustawy i nowego standardu raportowania kosztów. W ostatniej chwili spotkanie zostało odwołane. Dowodzi to, jak skomplikowana, a być może i delikatna jest materia, z którą przychodzi się zmierzyć.

Dane są, ale...

Dotąd koszty w ZOZ-ach są liczone w oparciu o obowiązujące od 1 stycznia 1999 roku o rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 22 grudnia 1998 roku w sprawie szczególnych zasad rachunku kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 164, poz. 1194). Ten z kolei akt prawny to nowelizacja podobnego rozporządzenia z 1994 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH