Wiedza, czas i pieniądze

W marcu 2007 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu (2007- 2011) - "Polskie sztuczne serce", który jako cel wytyczył opracowanie i wdrożenie do praktyki klinicznej polskiej rodziny protez serca, z całkowicie implantowaną permanentną protezą serca jako elementem finalnym.

Kolejnym zadaniem wyznaczonym przez program jest rozwój klinicznego stosowania polskich protez serca w leczeniu pacjentów z krytyczną niewydolnością serca oraz stworzenie wysokospecjalistycznej platformy naukowo-technologicznej w celu prowadzenia kompleksowych prac badawczych i rozwojowych.

Wydatki, jakie przewidziano na realizację programu, wynosiły 35 mln złotych, w tym 30 mln z budżetu. Wydawało się, że to ogromne pieniądze. Jednak chyba nikt wówczas nie przewidywał, jak wielkie jest to przedsięwzięcie. Przed inżynierami, lekarzami, instytutami naukowymi i klinikami postawiono niecodzienne, innowacyjne zadania. Program, który właściwie rozpoczął się w 2008 roku, kiedy podpisano pierwsze umowy i przystąpiono do konkretnych prac, nabrał niebywałego rozmachu.

- Tak naprawdę kreatorem prac badawczych nad protezami serca jest odbiorca - lekarze i pacjenci, którzy stawiają przed nami konkretne cele i stawiają odpowiednie wymagania. Nie mamy na celu wykonania badań teoretycznych, napisania raportu i podzielenia się wiedzą. Naszym zadaniem jest doprowadzić do powstania rodziny urządzeń, które będą używane klinicznie i - co ważniejsze - będą skuteczne w leczeniu.

Stąd w wielu przypadkach konieczność modyfikacji celu programu podczas jego realizacji - stwierdza inż. Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca w Instytucie Protez Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Modyfikacja programu

To jedna z przyczyn tego, że w kwietniu 2010 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę o wydłużeniu czasu trwania programu do 2012 roku. Wprowadzono też istotne zmiany w programie, obejmując nim między innymi prace nad najnowszymi rozwiązaniami w leczeniu niewydolności serca - mechaniczne wspomaganie serca wszczepialnymi pompami wirowymi.

Program "Polskie sztuczne serce" składa się z dwóch części:
  • badawczej, której celem jest opracowanie konstrukcji rodziny protez serca,

  • wdrożeniowej - przygotowanie i opracowanie efektów tych badań do stosowania klinicznego.
Część badawcza to praca nad ponad dwudziestoma projektami związanymi z badaniami nad technologiami dla produkcji protez serca i samej konstrukcji tych urządzeń. Na to przeznaczone zostało 2/3 budżetu programu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH