Może przybyć akredytowanych ośrodków transplantacyjnych

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk zdał posłom krótki raport o sytuacji w transplantologii serca. W 2007 r. w trzech akredytowanych ośrodkach - w Krakowie, Warszawie i Zabrzu - wykonano 54 przeszczepy serca. W najlepszym okresie przeprowadzono 124 operacje. Wiceminister Włodarczyk oświadczył parlamentarzystom, że jeśli polska transplantologia odzyska swoją dynamikę, to będzie można takie operacje przeprowadzać w którymś z ośrodków północnej lub północno-zachodniej części kraju. O zgodę na ich przeprowadzanie starają się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Akademickie Centrum Kliniczne - szpital AM w Gdańsku.
- Szpitale te wynegocjowały wstępne warunki umowy na transplantację serca - powiedział Włodarczyk.
Pozytywnie zaopiniowany przez konsultantów i Krajową Radę Transplantacyjną został jedynie ośrodek gdański.
- Ta opinia dotyczy jedynie audytu przeprowadzonego przez członków Krajowej Rady Transplantacyjnej, natomiast oficjalnie opinii tej rady jeszcze nie ma, ponieważ zbiera się ona w lutym - wyjaśniał Włodarczyk.
- Przyczyną braku pozytywnej opinii w stosunku do Poznania nie jest zła ocena tego ośrodka bądź stwierdzenie, że ośrodek ten nie jest przygotowany do transplantacji serca, ale fakt, że w tym ośrodku w roku 2008 będzie realizowany program przeszczepiania płuca. Dopiero po wdrożeniu programu przeszczepiania płuca będzie można wdrażać program przeszczepiania serca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH