Więcej racjonalności niż populizmu

Mec. Marcin Matczak , szef praktyki prawa farmaceutycznego kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

W pracach nad ustawą refundacyjną, a ostatnio nad jej nowelizacją, można było dostrzec swoistą walkę między populizmem i racjonalnością. Pewne rozwiązania, które wprowadziła ustawa, są efektem populizmu, m.in. sztywne ceny i marże oraz związany z tym zakaz stosowania rabatów oraz upustów. Hasła, że państwo usztywnia ceny i poprzez to zwalcza turystykę medyczną, są nośne i dobrze brzmią.

 

Z drugiej strony ustawa refundacyjna od początku zawierała pewne rozwiązania, które były zwycięstwem racjonalności, np. wprowadzenie indywidualnych decyzji administracyjnych, które pozwoliły zejść z poziomu rozporządzenia i całościowego rozstrzygania o refundacji do rozstrzygania ad casum.

Najważniejsze, by tej racjonalności było więcej niż populizmu. Sprzyja temu system konsultacji i stosowanie tzw. oceny skutków regulacji. Z tego punktu widzenia założenia nowelizacji ustawy należy ocenić jako przejście na stronę racjonalności, choć nie brakuje też elementów negatywnych.

Po ogłoszeniu ustawy Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że udało się zmniejszyć ceny leków. Jednak dla pacjentów zmniejszenie cen oznacza czasami, że płacą w aptece więcej. To jeden z paradoksów tej ustawy. Informacji powinno towarzyszyć wyjaśnienie, że cena nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na wysokość dopłaty pacjenta. Ale jak szybko oraz w prosty sposób wyjaśnić, że obniżenie ceny powoduje zmniejszenie się wysokości limitu, ale zwiększenie dopłaty?

Dlatego z zadowoleniem należy przyjąć zmianę, która powoduje wprowadzenie okresu przejściowego dla zmiany limitów, by uniknąć zaskoczenia firm i pacjentów przy zmianie wykazów leków refundowanych.

Za pozytywną reakcję resortu trzeba też uznać przepis, który umożliwia zamianę na lek nierefundowany, jeśli jego cena jest niższa niż refundowanego odpowiednika. Wcześniej tak oczywistej zamiany nie można było dokonać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH