Rozmowa z prof. Bogdanem Michalskim, śląskim konsultantem w dziedzinie ginekologii onkologicznej i dr. Aleksandrem Zajuszem, wicedyrektorem ds. klinicznych Centrum Onkologii w Gliwicach

- Mamy Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZCN) i... kiedy będzie lepiej?

- Prof. Aleksander Zajusz: - Środowisko polskich onkologów oraz wszystkich innych lekarzy zainteresowanych opieką nad chorymi na nowotwory złośliwe zgłaszało istotne postulaty związane z finansowaniem opieki onkologicznej. Wiele lat to trwało, ale w końcu 1 lipca 2005 roku nasz parlament ustanowił Program. Do 2015 r. - wskutek profilaktyki pierwotnej i wtórnej - zachorowanie na nowotwory złośliwe zmniejszyć ma się o 10% - to po pierwsze. Po drugie: Program zakłada, że w tym samym czasie prawdopodobieństwo wyleczenia z tych chorób osiągnie poziom średniej europejskiej. Oznacza to osiągnięcie poziomu 40% wyleczeń chorych na nowotwory złośliwe mężczyzn i 50% wyleczeń u kobiet.
NPZCN zapewnia onkologii polskiej dodatkowe finansowanie - poza prowadzonym przez NFZ. Dzięki tej ustawie jest zapewnione minimum 250 mln zł na realizację owego programu. W jego ramach realizuje się sześć podstawowych podprogramów - profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów, programy inwestycyjne, edukacyjne, poprawy jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci, rozwój opieki paliatywnej oraz poprawa systemu zbierania danych i rejestracji zdarzeń o chorobach nowotworowych.

- Dr Bogdan Michalski: - Reprezentuję nową dziedzinę medycyny: ginekologię onkologiczną. Jeżeli zwrócimy uwagę na statystyki zachorowalności i umieralności na nowotwory narządów płciowych, to w Europie jesteśmy na samy końcu. Polka spośród innych Europejek najwcześniej zaczyna chorować na nowotwory i najkrócej żyje, gdy już zachorowała.
Dlaczego tak jest, skoro mamy specjalistów światowej klasy i sprzęt, który nie odbiega od tego, jakim dysponują na Zachodzie? Onkologia to nie tylko leczenie, ale także i organizacja oraz edukacja i to - w ostatnim przypadku - od najmłodszych lat. Dzieci, będąc już w przedszkolu, powinny wiedzieć, że marchewka jest zdrowa, a chipsy mogą doprowadzić do choroby nowotworowej.
To powinni wiedzieć najmłodsi, a później informacje o profilaktyce powinny być bardziej konkretyzowane.

- Panowie znają świadomość, nazwijmy ją świadomością onkologiczną, przeciętnego obywatela?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH