Więcej niż skuteczność i efektywność ekonomiczna

Rozmowa z prof. Kariną Jahnz-Różyk, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego

- Czym tak naprawdę jest farmakoekonomika?

- Jest dyscypliną naukową, która ocenia ogólną wartość produktów, świadczeń i programów farmaceutycznych.

Zajmuje się aspektami klinicznymi, ekonomicznymi i humanistycznymi interwencji medycznych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób.

Dostarcza więc informacji o istotnym znaczeniu dla optymalnego rozdzielania zasobów ochrony zdrowia. Na świecie problematyką tą zajmują się eksperci z dziedzin: ekonomiki zdrowia, analizy ryzyka, ocen technologii, ocen klinicznych, epidemiologii, zarządzania i badań nad świadczeniami medycznymi.

- Czy można mówić o farmakoekonomice tylko jako o nauce pomocnej w ocenie skuteczności danej terapii wobec ceny, czy należy postrzegać tę dyscyplinę i jej zastosowanie znacznie szerzej?

- Na pewno należy postrzegać tę dyscyplinę naukową szerzej niż tylko w kontekście skuteczności klinicznej i efektywności ekonomicznej terapii, co ma znaczenie w procedowaniu refundacji nowoczesnych terapii. Jednak w obszarze zainteresowań farmakoekonomiki znajdują się też: działanie systemów ochrony zdrowia na świecie, wytyczne i standardy analiz farmakoekonomicznych, ocena technologii medycznych, wyniki i jakość opublikowanych badań klinicznych, analiza decyzji w polityce zdrowotnej oraz rozwijanie i monitorowanie postępu w metodach badawczych, mających zastosowanie w farmakoekonomice, takich jak badania populacyjne, badania jakości życia czy badanie preferencji chorych.

Takim forum naukowym do wymiany tych wielodyscyplinarnych doświadczeń na świecie jest liczące ponad 5000 członków Stowarzyszenie ISPOR (International Society of Pharmacoeconomics and Outcomes Research). Polskie Towarzystwo Farmakoekonomiczne jest zarazem polskim oddziałem ISPOR.

- Zdarza się, że oceny farmakoekonomiczne wprost stwierdzają, że dana technologia jest nieskuteczna. Taka ocena pomaga decydentom w racjonalnym wydawaniu pieniędzy, z drugiej strony przekazywanie prawdziwych, ale "brutalnych" dla chorych informacji naraża farmakoekonomistów na krytykę.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH