Więcej niż rynek zbytu

Znany lekarz i badacz Ludwik Hirszfeld powiedział kiedyś, że nawet najlepszy mikroskop ukryty w szafie nie przysłuży się do rozwoju nauki. Dlatego pozwolę sobie postawić tezę, że w Polsce nie będzie innowacyjności bez przemysłu farmaceutycznego - mówił wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas sesji dotyczącej wpływu przemysłu farmaceutycznego na polską gospodarkę (VII Forum Rynku Zdrowia,Warszawa, 24-25 października 2011).

Dodał, że nawet w branży generycznej, która powszechnie uznawana jest za mniej innowacyjną, wydatki na badania i rozwój są wyższe niż w każdej innej dziedzinie przemysłu.

Korzystny klimat

Minister przywołał dane wysoko oceniające atrakcyjność Polski pod względem potencjału inwestycyjnego. W rankingu agendy ONZ UNCTAD Polska zajęła 6. miejsce, a wyprzedziły nas jedynie państwa, które są w tej kategorii niekwestionowanymi liderami: USA, Chiny, Indie, Rosja i Brazylia.

Drugie badanie, na które powołał się wiceminister, zrealizowane przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo- Handlową, wskazało, że 96% niemieckich firm obecnych w Polsce ponownie zainwestowałoby w naszym kraju.

- Korzystny klimat inwestycyjny to jedna z wielu zalet wskazywanych przez inwestorów zagranicznych. Jeśli chodzi o bariery administracyjne - często firmy niemieckie czy hiszpańskie skarżą się, że w ich krajach jest trudniej - zauważył Rafał Baniak.

Zaznaczył, iż celem resortu gospodarki jest stworzenie najlepszych w Europie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak jest to realizowane w sposób przemyślany.

- Przypomnę, że jesteśmy po dwóch odsłonach tzw. ustaw deregulacyjnych.

Ustawa pierwsza zakładała zamianę "kultury zaświadczeń" na "kulturę oświadczeń" - czyli zerwanie z niepotrzebną biurokracją, która wymaga od właściciela firmy, by z wielu urzędów pobierał często tożsame dokumenty obejmujące różne etapy jego działalności. Zadanie udało się wykonać w 75%. Druga odsłona deregulacji to kwestia odchodzenia od obowiązków informacyjnych.

Innowacje w Polsce

Jaki jest faktyczny wpływ firm farmaceutycznych na polską gospodarkę?

Raport na ten temat przygotowała firma PwC. - Wkład czysto fiskalny to nie wszystko, co firmy oferują naszej gospodarce. W raporcie próbowaliśmy opisać również te pozafinansowe elementy - wyjaśniał Mariusz Ignatowicz, partner w dziale doradztwa podatkowego PwC.

W pierwszej dziesiątce firm farmaceutycznych obecnych w Polsce osiem to firmy uznawane za innowacyjne. Z kolei siedem z nich jest zaangażowanych w Polsce w dużo większym stopniu, niż można by się spodziewać, gdyby traktowało się Polskę jako czysty rynek zbytu - lokują w Polsce nie tylko swoją produkcję, ale i ośrodki badań klinicznych oraz centra operacyjne, którym przypisane są różne funkcje.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH