Więcej niż praktyka lekarska

Cała podstawowa opieka zdrowotna powinna być zapewniona przez lekarzy, którzy są specjalistami w tym zakresie, znają się na problemach, które pojawiają się w POZ. Jedyną taką specjalizacją jest ta z zakresu medycyny rodzinnej. Inne specjalizacje, które są aktywne w POZ - myślę tu głównie o internistach i pediatrach - powinny być realizowane w lecznictwie zamkniętym.

Biorąc to pod uwagę, obecnie - aby zapewnić odpowiednią opiekę w skali kraju przez lekarzy rodzinnych - brakuje ich około 10 tys., czyli 50% obecnego stanu. Struktura edukacji lekarzy rodzinnych jest dobrze skonstruowana. Problem polega jednak na tym, że medycyna rodzinna nie jest popularną dyscypliną. Niestety, z roku na rok rośnie liczba lekarzy, którzy rozpoczynają tę specjalizację, gdyż nie dostali się na jakieś inne kierunki. To martwi. Inne specjalizacje są postrzegane jako bardziej atrakcyjne dla młodych lekarzy w Polsce.

Specjalista od swoich dwóch tysięcy pacjentów

Jaki natomiast jest poziom kompetencji lekarzy rodzinnych w naszym kraju? Pomyłki czy błędy lekarzy zdarzają się oczywiście w każdej specjalności, nie są jakoś szczególnie częste w podstawowej opiece zdrowotnej. Nie znaczy to oczywiście, że nie należy im zapobiegać poprzez właściwą edukację, ale i odpowiednie motywowanie do dobrej pracy.

Nie wystarczy tylko wiedzieć, trzeba jeszcze mieć odpowiednie podejście do wykonywanej pracy. W momencie, kiedy lekarz rodzinny ma na swojej liście 2-2,5 tysiąca pacjentów, to wraz ze wzrostem tej liczby, rośnie ryzyko popełnienia błędu.

Tu kwestia racjonalnego zachowania się płatnika jest niezwykle istotna. Oczywiście należy nadal zabiegać o podniesienie stawki kapitacyjnej, czego rozważenie pod koniec ubiegłego roku obiecywało Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce brakuje jasnej wizji rozwoju medycyny rodzinnej i POZ. Lekarz rodzinny ma być specjalistą od tych dwóch tysięcy pacjentów, którzy zapisali się do niego na listę. To nie ma być specjalista od narządu, jak np. hepatolog jest specjalistą od chorób wątroby. Lekarz rodzinny nie ma być również specjalistą od jakiegoś układu, jak kardiolog dbający o układ krążenia. Lekarz rodzinny ma być specjalistą wiedzącym wszystko czy prawie wszystko o dwóch tysiącach pacjentów, których ma na swojej liście. To powinna być ta główna różnica w stosunku do innych specjalizacji medycznych.

Dlaczego ważne jest skierowanie

Medycyna rodzinna to nie tylko praktyka lekarska, ale również dziedzina naukowa, zakładająca rozwój lekarzy w ramach struktur akademickich, publikowanie prac badawczych, rozwijanie zakładów, departamentów czy katedr medycyny rodzinnej na wszystkich uniwersytetach w Polsce.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH